Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неадекватни закони и липса на финансиране причиниха пожара

археологът д-р Костадин Кисьов

Живея наблизо до тютюневите складове, видях какво се случи. И оценката ми е на човек, който 33 години работи в сферата на паметниците на културата не само в Пловдив, но и  в още два големи града. Донякъде това е резултат от зоканадателството, свързано с опазване паметниците на културата. Това заяви директорът на Археологическия музей Костадин Кисьов.

По думите му, действащият в момента закон, е изготвен от хора, които нямат и  един ден музеен стаж. На практика този закон не работи. Не са изградени и достатъчно структури в йерархическо ниво от Община до Министерство и Областна управа, за да има достатъчно от съответните специалисти с ангажимент и ефект от опазването на паметниците и използването им. Същото се отнася и за археологическите паметници. 

 Ние в момента имаме проблем с Коматевско шосе, където  законът така е направен, че трябва се спре строителството, да чакаме едни инспектори от София, които да видят това, което ние вече сме констатирали, т.е., че там има паметници. Те да спрат след това строителството, да чакаме месец разрешение за разкопки, да се подписват протоколи и т.н. Много тежка структура, която преди това в стария закон я нямаше. По стария закон директорът на музея заедно  със служителите на музея и представителите на местния клон на НИПК имаха оперативност  и възложени функции. Сега се прехвърлят чиновническите  ангажименти и всеки гледа да се отърве от проблемите и да ги пренесе на другата структура. Главната причина за случилото се според мен е липсата на адекватно законодателство и адекватни структури със съответно  финансиране, подчерта археологът..

Според директора на археологическия музей обаче в  случилото се с тютюневите складове нещата донякъде се преекспонират,  защото, ако погледнем реално, това са  частни складове и целият ангажимент е на собствениците.

Кисьов нарече разкопките на Малтепе голямо предизвикателство. Включването на могила от подобен ранг с диаметър 100 м. и височина 26 м., което по обем на конус прави около 75 хиляди кубика пръст, се проучва много трудно. Не не сме оракули, за да знаем, дали това е гробница или са отделни гробове и  на какво ниво в могилата са разположени те, за да преценим и  каква част от нея да разкопаем. В момента разчистваме могилата от растителността, тъй като тя е покрита с храсти и дървета и ще приложим геофизични методи. Самите геофизици обаче  казват, че при такива размери геофизиката е неадекватна и може да няма резултат.  Ще опитаме така да извършим проучването, че с минимални изкопи да открием къде е гробното съоръжение. Идеята е то да бъде експонирано на самото място.

Цел на проучванията на археолозите на Малтепе по думите на Кисьов е да се разбере каква е връзката на тази огромна могила като топография, дали е свързана с някой тракийски владетел или – с римски пълководец, който е бил  знак за Филипопол или това  е фамилна могила, свързана със съществуващо наблизо  голямо римско селище. 

Такъв размер могила може да се свърже обаче само с представител на аристокрацията, подчерта Кисьов..

 Могилата се е опазила от иманярските набези, поради огромните си размери и независимо, че такива набези от изкопани тунели от двете страни на могилата, включително и на върха, са регистрирани, иманярските опити са останали неуспешни, защото иманярите трудно могат да достигнат голяма дълбочина, поради  гигантските размери на могилата. Проучване на Малтепе досега не е правено, поради липсата на финансиране, каквото на този етап е осигурено. За цялостно проучване обаче ще са необходими много средства и то ще продължи още  дълго подчерта  директорът на Пловдивския археологически музей Костадин Кисьов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19