Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автентичността на Тютюневия град е ценността!

| обновено на 23.08.16 в 15:13

Въпреки опожаряването на Тютюневите складове, те ще останат, както са заложени  в концепцията на фондация Пловдив 2019 и ще се осъществят в годината, когато Пловдив ще бъде Европейска столица на културата през 2019г. . В тях ще се случват арт събития  , но автентиността им е загубена завинаги, каза Валерия Кьорленски изпълнителен директорна фондацията.

Валери Кьорленски отхвърли вероятността, изгарянато на складовете, да предизвика кризи в пловдивското домакинство. Пловдив ще бъде европейска столица на културата. 

 Още повече, че проектът за Тютюневия град е част от четирите основни платформи, които са с 12 клъстери и 200 събития. 

Изгарянето на складовете Кьорленски определи като трагично събитие за града, защото те са важен фрагмент от паметта на града. 

Първо трябва да ви кажа като гражданин и като човек, който обича града, че запалването на тези складове, изгарянето на тези складове е трагично събитие за целия град. Да, това е част от нашата програма, но тя не е най-основната част от нашата програма. В нашата програма има четири големи платформи, които имат 12 клъстери около тях и една част от тези клъстери е Тютюневият град. Програмата ни е много голяма и съдържа повече от 200 събития и неща, които ще се случат през 2019 г. Разбира се Тютюневият град  е много важен емоционално за нас, защото той е памет.

Аз не съм архитект, и не зная как ще бъдат въстановени складовете, но тук важна е собствеността, която е частна. Ние не искаме да воюваме със собствениците, но и те трябва да се включат с разбирането, че автентичността е ценност.  

Защото погледнете, какво се случва, малко по-надолу, към гарата, такъв възстановен склад е целият облечен  в стъкло.  И никой не протестира. А е важно Пловдив да запази автентичната си архитектура. 

Корленски призова,  вместо завист и омраза, които избухват особено в социалните мрежи, да се обединим и заедно да вървим към осъществявянето на домакинството на Пловдив, и което е по-важно, да работим за опазването на паметта на града, която остава  и след нас.

Какво ще се случва от тук нататък? Разбира се, че Пловдив ще бъде европейска Столица на културата и ние ще се опитаме да направим успешна Столица на културата. Ние ще направим всичко възможно, но сега ни става все по-трудно с Тютюневия град особено с тези проекти около него, защото виждате какво се случва – изгоряха четири склада. Това не може да бъде пренебрегвано. Важното е, че нашата програма включва Тютюневия град като общо пространство. Ние направихме един сайт през последните няколко месеца, на който е картографиран, има много снимки за отделните складове, има историята на отделните складове, така че ние работим много активно по тази част. Разбира се, сега ще ни бъде по-трудно, но той продължава да е част от програмата.

Цялото интервю с Валери Кьорленски е в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“, нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23