Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тютюневият град ще спечели повече едва след палежите

Изпращаме август с разговор за пловдивския живот през една от възможните призми, гледайки сътвореното от пожар, власт и капитали.

Събеседваме в програма "Точно днес" с арх. Илко Николов за отговорността ни - обща и споделена към една идея, от която Пловдив трябваше да печели дивиденти преди и след 2019 година. Или как Тютюневият град ще отстоява занапред програмата да остане марка, въпреки пепелището и липсата на каузи от страна на собственици, и надзор на държава и община.

Всички сме виновни, цялото общество сме отговорни за съдбата на Тютюневия град, каза пред Радио Пловдив арх. Николов. По думите му не само една институция или общност носи отговорност за разрухата там. Той определи като вандалщина - палежите на 4-те склада.
 

Арх. Николов прогнозира, че институциите ще се активизират, и Пловдив ще получи 5 млн. лева за Пловдив 2019 от държавата.

Точно сега е времето да се направи мост между предлаганото от фондация Пловдив 2019 и визията на архитектите, заяви арх. Николов. Той посочи, че предстои международна конференция, където да се уточнят идеите за бъдещето на Тютюневия град.

По повод искането на Прокуратурата да се укрепят фасадите на изгорелите сгради архитектът заяви, че те ще участват с проекти, но тежестта пада на общината, която е длъжна да организира това укрепване.

Архитект Илко Николов е бивш председател на Общинския съвет на Пловдив, сега е заместник-председател на Съюза на архитектите в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56