На 29 август православната църква отбелязва отсичането на главата на Свети Йоан Кръстител. Повелята е на този ден да се спазва строг пост.
Народът смята този ден за един от най – лошите през годината.
На Секновение се "секне" (сече)денят и нощта и те се изравняват. Според народните вярвания на този ден змиите и гущерите се прибират в леговищата си. Скриват се и демоните, змейовете, самодивите, юдите, русалките.
Как религиозната и народната символика „обточват холограмата“ на днешния ни ден? Намираме ли идеята за край и ново начало в случващото се с нас и около нас?
Размислите с опит за аналитично вглеждане – в програма „Ден след ден“ на 29 август:
--- Ще се справи ли Европа със заплахата от миграционен натиск? Принципът „всичко или нищо“ или „колкото, толкова“ ще е валиден за България, пред вид „посредническата“ активност на българския премиер? За дисонанса в „общия“ европейски хор, за предстоящите огромни промени в картата на Европа и на света – разговорът ще е с политолога Иво Инджов, доцент от Великотърновския университет.
--- Как гражданите принуждават чиновниците да си свършат работата? Примерът е от пловдивското село Марково – там, благодарение на подписка от 1095 жители, стана ясно, че до 20 дни ще бъде изградена светофарна уредба на Околовръстния път след Овощарския институт. Елена Крушкова представя случая в разговор с адвоката правозащитник Михаил Екимджиев и с кмета на община „Родопи“ Пламен Спасов.
--- Димитър Владимиров продължава в репортажа си темата за мерките за укрепване на опожарените тютюневи складове. След като прокуратурата даде 7-дневен срок на общината да вземе спешни мерки, тя от своя страна ще даде 14-дневен срок на собствениците за това, обави кметът Иван Тотев.
--- Подовете и зеленцуците и малката българска част от тях по пазарите ще коментираме с председателя на Националния съюз на градинарите в България Слави Трифонов;
--- Каменна шарапана, в която древните траки добивали вино преди 2100-2200 години, предстои да бъде извадена от коритото на река Чая в Асеновград. Репортажът оттам е на Емилия Куюмджиева.
Среща от 15 до 17 часа по Радио Пловдив.Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа. Бъдете с Радио Пловдив.
Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..
Гримът на Фьодор Шаляпин като Мефистофел в операта „Фауст“ на Гуно обобщава много представи за образа на Дявола. Червена кожа, зловещ профил, гърбав нос, изпъкнала долна челюст и рядка козя брадичка, строг поглед. Няма рога, копита и опашка, но и не трябва - кой би допуснал такъв тип в къщата си. BNR podcasts · Великите европлеци -..
Георги Богданов- собственик на консервно предприятие в Първомай, отговори в предаването "Точно днес" на въпроса как работят в разгара на кампанията. " Работим и чакаме някой да ни купи стоката. В момента имаме газ. До 31-ви юли цената беше 2200 лв. на 1000 кубика за нас. Сега коментират за още 60 % от 1-ви август. Според мен има много неизвестни...