Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промени в Закона за културното наследство заради примера с Тютюневия град!

Очевидно е, че община Пловдив не си е свършила работата, за да се стигне до разрушителния пожар в Тютюневия град – заяви омбудсманът Мая Манолова. 

Тя посочи, че не е спазен чл. 72 и следващите разпоредби от Закона за опазване на културното наследство, които се отнасят до заплахите от увреждане или унищожаване на недвижими културни ценности. Законът задължава кмета да издаде предписания на собственика и ако той не ги изпълни, общината трябва да ги изпълни за своя сметка. След това общината учредява ипотека и си събира сумите от собствениците, обясни Манолова. 

Тя посочи, че община Пловдив не е проявила никаква активност да накара собствениците да обезопасят сградите и да създадат предпоставки за тяхното съхраняване. Това е още по – наложително след случая с разрушения склад на ул. „Одрин“ 8, допълни омбудсманът. Да гониш дивото след като си изпуснал питомното, така омбудсманът определи сформираната преди ден в Пловдив Междуведомствена комисия, която е направила предписания към собствениците на опожарените складове.

Снимка

Манолова подчерта, че държавата също има своята вина по случая с тютюневите складове, тъй като не е нормално да се отделят 1 милиард лева за саниране на частни сгради, а за опазване на значими недвижими културни ценности държавата реално да не дава никакви пари.

Омбудсманът ще предложи промени в Закона за културното наследство, които да задължават държавата да предвиди средства за опазване на паметници на културата. Според Манолова добър вариант е 100 милиона лева от предвидения за саниране на частни жилища един милиард да се отделят за това. Подобна програма съществуваше преди няколко години – програмата „Красива България“, и чрез нея бяха реставрирани и опазени много недвижими културни паметници, коментира Мая Манолова. Тя ще предложи и промени в норматинвана уредба, които да създадат по- гъвкав режим между правата и отговорностите на собствениците на недвижими паметници на културата. Вариант за това са например облекчения от страна на държавата за данъците, които плащат собствениците, при ясна грижа от тяхна страна за обектите.

Държавата или общината да има право на обратно изкупуване на паметниците на културата и то на цена 50 % по – ниска от продажната в случаите, в които собственикът не изпълнява ангажиментите си по тяхното съхранение и поддържане – това ще е друго предложение за промяна в закона, което Манолова смята да предложи. 

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Област Пазарджик е пета в страната по достъп до интернет

През 2024 г. 93 процента от домакинствата в област Пазарджик са имали достъп до интернет в домовете си, което е с 10,7 процентни пункта повече спрямо предходната година. По този показател Пазарджик заема пето място сред всички 28 области в страната. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро-Юг, отдел "Статистически изследвания" - Пазарджик...

публикувано на 09.02.25 в 16:06

Цените на храните тръгват надолу през февруари

Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при  картофите  - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при  морковите  – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..

обновено на 09.02.25 в 08:34

Концерт в Пловдив отбелязва Китайската нова година

Китайски музиканти и българските им колеги ще изнесат концерт в Дома на културата в Пловдив по повод Китайската нова година, посветена на Дървената змия. Проявата  с надслова „Изтокът среща запада“ е организирана от посолството на Китай у нас. В концерта  участие ще вземат изпълнители от Пекинският оргестър за народна музика и Пекинският симфоничен..

публикувано на 09.02.25 в 08:33

Първомай отличи най - добрите винари в региона

В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби.  В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..

публикувано на 08.02.25 в 15:36

В Сопот празнуват виното и любовта

Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков.  Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..

публикувано на 08.02.25 в 15:23