Проблемите и перспективите при използването на минералните води, ангажиментите на областните и общинските управи и взаимодействието им с институциите в системата на училищното образование, състоянието и тенденциите в демографското развитие на общините са сред темите, които ще дискутира на двудневен форум в Хисаря Регионалният съвет на Южен Централен регион.
От двудневния Регионален съвет на Южен Централен регион в Хисаря, включване на д-р Татяна Ангелова експерт на Българския съюз по балнеология и Спа туризъм и председател на Асоциацията на лекарите по физикална медицина и рехабилитация. Разговор за използването на минералните води в района. Инвестиционно, достъпно и здравословно.
Нашият район е вторият в страната, който има най-много минерални източни в режим на експлоатация. 25 % от находищата на минерална вода са тук и има няколко града, които са известни - Хисаря, Велинград, Девин, донякъде Стрелча, каза в интервю за програма "Точно днес" д-р Татяна Ангелова. Но останалите, които не са чалко, не са разработени.
Тя подчерта, че ние сме единствената страна в света, където предлагаме от 7 до 10 дни лечение, но трябват две или три седмици рехабилитация и лечение. Това е голям проблем в здравеопазването, смята още д-р Ангелова. И подчерта важността на балнеолечението при много заболявания, между които инсулт и инфаркт.
Само 7 години след Освобождението, у нас се изцдава първия каталог на минералните води. Те са използвани освен от римляните, и от древните траки.
Днес нивото на българската балнеология и спа туризъм, според д-р Ангелова са в унисон със световните тенденции.
На форума ще се коментират възможностите за прилагането на подхода "Водено от общността местно развитие", като на този етап частният сектор е водещ, а държавата трябва да догонва. Нещо, което трябва да е в обратна пропорция.
Минераланите води като природна даденост, заедно с климата и билките, са възможност за основата на голяма индустрия, от която държавата да печели.
Интервюто с д-р Татяна Ангелова е в звуковия файл.
На над 25 сигнала са се отзовали в последните 24 часа екипите на „Пожарна безопасност и защита на населението „ Пловдив. Акциите на спасителите са свързани основно с паднали дървета на пътя, закъсали автомобили и почистваща техника на територията на почти цялата Родопска яка - хижа Здравец, Бойково, Дедево Манастир, Лъки, Храбрино, Равнища,..
Продължава отстраняването на авариите по електропреносната мрежа в селища на община Чепеларе. Работата на авариите екипи продължи през целия ден след като захранването е било възстановено след час днес следобед е паднало дърво по електропреносната мрежа и отново е причинило авария. В района на Хайдушки поляни и смолянските села Виево, Петково,..
Възстановено е осветлението на тунел "Траянови врата" на автомагистрала "Тракия", съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Проходът Троян-Кърнаре е затворен за движение. Остава в сила въведеното ограничение за движение на товарни автомобили с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала, съобщиха от Областното пътно управление в Смолян...
В Деня на бащата протест „ДА на Споделеното Родителство“ въпреки дъжда събра родители по обед в Пловдив, които настояват да се сложи край на родителското отчуждение. Според статистиката, за последните 17 години над 42% от всички деца в България са преминали през раздяла в семейството. Протестът има за цел да привлече общественото внимание..
На втория ден след Рождество Христово православната църква почита Свети Йосиф, обручникът-покровител на Дева Мария, който поема грижата за Божията майка и Богомладенеца Христос. На следващия ден след Рождество Христово вярващите се събират, за да величаят с хвалебни и благодарствени песни Божия промисъл и да отдадат почит на св. Богородица, родила..