Проблемите и перспективите при използването на минералните води, ангажиментите на областните и общинските управи и взаимодействието им с институциите в системата на училищното образование, състоянието и тенденциите в демографското развитие на общините са сред темите, които ще дискутира на двудневен форум в Хисаря Регионалният съвет на Южен Централен регион.
От двудневния Регионален съвет на Южен Централен регион в Хисаря, включване на д-р Татяна Ангелова експерт на Българския съюз по балнеология и Спа туризъм и председател на Асоциацията на лекарите по физикална медицина и рехабилитация. Разговор за използването на минералните води в района. Инвестиционно, достъпно и здравословно.
Нашият район е вторият в страната, който има най-много минерални източни в режим на експлоатация. 25 % от находищата на минерална вода са тук и има няколко града, които са известни - Хисаря, Велинград, Девин, донякъде Стрелча, каза в интервю за програма "Точно днес" д-р Татяна Ангелова. Но останалите, които не са чалко, не са разработени.
Тя подчерта, че ние сме единствената страна в света, където предлагаме от 7 до 10 дни лечение, но трябват две или три седмици рехабилитация и лечение. Това е голям проблем в здравеопазването, смята още д-р Ангелова. И подчерта важността на балнеолечението при много заболявания, между които инсулт и инфаркт.
Само 7 години след Освобождението, у нас се изцдава първия каталог на минералните води. Те са използвани освен от римляните, и от древните траки.
Днес нивото на българската балнеология и спа туризъм, според д-р Ангелова са в унисон със световните тенденции.
На форума ще се коментират възможностите за прилагането на подхода "Водено от общността местно развитие", като на този етап частният сектор е водещ, а държавата трябва да догонва. Нещо, което трябва да е в обратна пропорция.
Минераланите води като природна даденост, заедно с климата и билките, са възможност за основата на голяма индустрия, от която държавата да печели.
Интервюто с д-р Татяна Ангелова е в звуковия файл.
Въздухът в Пловдив и близките населени места се изчисти, съобщиха от областната управа. Екипите на пожарната продължават да гасят локални огнища на депото за утайки край Катуница. Напълно ликвидирано е горенето в дълбочина още преди дни. Днес стойностите за фини прахови частици в Катуница и близките райони, дори са под нормата, сочат данните на..
Временна организация на движение се въвежда от днес до 31.01.2025 г. по ул. „Индустриална“ от кръстовището с „Кукленско шосе“ в посока запад, покрай бившия обувен завод. Причината са строително-монтажни работи по Южния обходен колектор. Движението ще се осъществява двупосочно по южното платно на улицата.
Овладян е пожарът, който пламна в ранния следобед в района на Кукленско шосе в Пловдив. Пет екипа огнеборци гасиха огъня, тръгнал от сухи треви, близо до Митницата, съобщиха за Радио Пловдив от Регионалната дирекция "Пожарна и аварийна безопасност". Сухи треви пламнаха край Кукленско шосе в Пловдив Очевидци коментират, че най-вероятно..
Сухи треви горят в района на Кукленско шосе, в посока Околовръстното шосе, около Митницата. Два екипа са на място и гасят пожара , съобщиха от РСПАБ – Пловдив. По-късно се присъединиха още два. В района има задимяване. Пушекът от пожара се вижда чак от Марково. Няма опасност за сгради и населението, подчертават от пожарната.
Десетки жители на садовското село Катуница, както и хора от съседните села излязоха на протест пред кметството срещу обгазяването на населените им места от тлеещото депо за утайки край селото. Хората настояват за спешни мерки за рекултивация, запръстяване или гасене на депото за утайки с вертолет. Според председателя на общинския съвет Атанас..