66 611 деца за първи път ще чуят звънеца на българското училище и днес ще прекрачат прага му. Сред тях първокласниците в Пловдив са 3646. Новата учебна година стартира с 27 закрити училища в страната, около 1000 първолаци по-малко в сравнение с миналата година и с предизвикателствата на образователната реформа в съответствие с влезлия в сила нов Закон за предучилищното и училищното образование. Новините от Пловдив са добри, учебната година започва без закрито училище и с 200 първокласници повече. С повече надежди и очаквания и с повече въпроси. За вълнението и радостта на първия учебен ден, след който следва дългия път на познанието ще говорят най-малките – първокласниците Белослава Петкова и Николена Димитрова.
Сред темите на деня е категоричната стъпка, която направиха 14 училища в 10 града в страната, въвели от настоящата 2016-2017 учебна година дуалното обучение. Първата паралелка деветокласници в цялата страна, която ще се обучава по дуалната система по новия закон, тръгва в Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване със 108 годишна история „Христо Ботев“ . За амбициите на реформата, очакванията и предизвикателствата – чуйте директора Костадин Костадинов. Ще чуем и младата учителка по български език и литература в СУ „Хр. Г. Данов“ Христина Маринова, както и директорката на детска градина „Велимира“ Марина Ангелова.
Ще намери ли Европа обща формула за бежанците и какъв е пътят на България в усилията за решение на казуса – оцеляване или съживяване на европейския ни дом с общите усилия на държавите –членки. По темата – събеседник от Брюксел политическият анализатор Петко Георгиев.
В минутите за култура след 9 ч. за спектакъла „Синята птица“ на Народния театър „Иван Вазов“ с режисьор мариус Куркински, включен в афиша на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“ преди спектакъла тази вечер - чуйте актьора Валентин Ганев за приказната феерия на нобеловия лауреат Морис Метерлинк, посветена „на човека, който помни своя детски сън, накарал го да обикне светлината“...
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..
Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..
Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..