Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 60 събития за Празниците на Стария град

| обновено на 16.09.16 в 16:53

60 събития са включени тази година в Празниците на Стария град от 19 до 25 септември. Това съобщи директорът на Общински институт „Старинен Пловдив“ Минко Кафтански. Той открои грандиозния концерт ЗАЕДНО на Античния театър на 19 септември от 19 часа с участието на три ансамбъла - ДФА „Тракия“, ФА „Родопи“ и ФА „Плевен“.

Проф. Даниела Дженева, ръководител на ансамбъл „Тракия“ подчерта, че само в Пловдив общината прави възможно безплатно да се видят най-добрите танцови формации у нас заедно. Ще има и изненади за пловдивската публика, ще има и нови танци, каза още проф. Дженева.

За първи път се открива Антовата къща за посещения и това ще стане на 22 септември от 11,30 часа с презентация „Невиждана античност“. Това е покана всеки да разгледа този уникален паметник на Стария град, каза заместник - кметът Амелия Гешева, която подчерта, че Пловдив е единственият град в България, който получава имот от държавата за стопанисване в последните години.

Открива се и поредното издание на станалия за Пловдив традиционен Панаир на занаятите на 22 септември. С дефиле от Стария град до Римския стадион ще бъде сложено началото на изложението, в което участват над 50 майстори от България и техни колеги от Сърбия.

Организаторът Тони Симидчиева подчерта, че ще могат да се разгледат творбите на майсторите от 20 занаята, като ще има и пленер по грънчарство. Това е единственият занаят, в който се използват и четирите стихии, каза Симидчиева. Тя уточни, че работилниците им ще бъдат поместени до сградата на БНБ на Малката главна, по чието протежение до Джумаята ще са разположени всички шатри на участниците, както и в Капана.

Една от най-интересните прояви в програмата на празниците ще се проведе в градинката на "Джумая джамия". Състезанието "С менци за вода" за най-бърз водоносец е с начало от 14,30 часа на 22 септември.

На 23 септември, когато е Нощта на музеите и галериите има богата програма, която започва с презентация на проекта „Скрит център“ в Галерия „Златю Бояджиев“.

Снимка

СнимкаСнимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пламен Монев с нова живописна изложба в галерия "Дяков"

Тазгодишният лауреат на Годишната награда на Галерия „Дяков“ за принос в развитието на живописта Пламен Монев открива  изложбата си „Между Черно и Бяло море“. Живописните му платна  водят почитателите на места, където очите се изпълват с необятността на морската шир, дори когато тя е само загатната. Монев е завършил  Националната..

обновено на 19.09.24 в 10:08

Куклената актриса Мария Лазарова представя книга

Куклената актриса Мария Лазарова написа първата си книга за деца. Повече от 25 години животът й е свързан с ДКТ Пловдив, където участва в стотици постановки, превръщайки се в познати и непознати герои. През 2000 година напуска трупата и се отдава на магията на телевизията. Заедно с нейния син Георги Лазаров – актьор и режисьор, създават..

публикувано на 19.09.24 в 10:05

Увлекателен разказ за Япония от първо лице

Книгата на Юлияна Антонова Мурата „Хай хай, Япония“ ще бъде представена в Дом на културата „Борис Христов“. Това е последната книга от четирилогията с кратки разкази по истински случаи и е послание за приятелство. Юлияна Антонова-Мурата е завършила 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ и немска филология и психология..

обновено на 19.09.24 в 09:12

Два спектакъла на "Сцена на кръстопът"

Спектакълът „Метаморфози по Овидия"  на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград е поредното заглавие, което пловдивската публика ще види в рамките на 28-то издание на Есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“. Спектакълът под режисурата на Стайко Мурджев и сценография и костюми на Никола Налбантов е с номинация Икар..

обновено на 19.09.24 в 08:42

"Вицекралят Банк" гостува на сцената на Драматичния театър

Националният театър на Будапеща – Унгария представя „Вицекралят Банк“ от Йожеф Катона на Голяма сцена на Драматичния театър. Режисьор на спектакъла е Атила Виднянски. Мащабната историческа драма с размаха на Шекспирово платно разказва за смутните времена на Средновековието.  Пиесата заема особено място в историята на Унгария. Забранена от..

публикувано на 18.09.24 в 09:06