Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В днешната ситуация е добре да сме с отворени очи

Ще заработи ли и по какъв начин механизмът  за интеграцията на чужденците, получили статут в България и кои от българските общини ще стартират проекти за трайна интеграция на бежанци у нас? Въпросът ще зададем на Гинка Чавдарова – изпълнителен директор на Националното сдружение на общините дни след като въпросът за превръщането на страната ни в буферна зона за мигранти срещу „гъвкава солидарност“ от Европа придоби нова актуалност. 

Все още сме далече от конкретиката, тъй като говорим за нови и неизпълнявани досега ангажименти, възникващи на един много по-следващ етап, когато са се откроили хора със статут на бежанец, желаещи да останат в нашата страна. В момента, както е известно, такава голяма група от хора няма, но естествено е в рамките на предварителната подготовка на страната тази наредба да възложи отговорности на общините в страната, главно свързани с битовото устройване на мигрантите, желаещи да останат в нашата страна и които са придобили такъв статут. Това заяви изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова. .

По думите й, на един следващ етап общините чрез своите администрации, ако имат определена нагласа в местната общност, ще могат  да приемат определен брой такива хора на своята територия. При създадените настроения и ширещи се страхове обаче това няма да е лесен процес, но така или иначе, като страна - част от европейското семейство с определени ангажименти, трябва да сме наясно с този следващ етап да осигуряват жилища под наем, да улесняват и насочват новите заселващи се жители с намирането на личен лекар, с установяване на контакти със структурите на  агенциите по заетост и т.н.

Не мога да кажа, дали  отделените средства за това ще бъдат достатъчни да поемат всички тези възложени ангажименти на общините. Предстои това да бъде отиграно, за да се разбере, коментира Чавдарова.

Според Чавдарова интересът е двустранен, но става въпрос за съответната „отвореност“ и нагласа на местното население и община да заработи по този начин. Ние сме в контакт с общини от други държави и виждаме, че подводните камъни са много повече от това, което теоретично можем да си представим.  Диалогът с държавата и съответните й структури тече в момента, но в него  все още има много условности. Голямото ни безпокойство е в това, как тези хора ще бъда възприемани, за да не се поражда напрежение в местните териториални единици и то да не ескалира до поредица протестни явления.

По-добре да сме с отворени очи в тази ситуация, а не да се затваряме в хипотетични позиции, че това няма да ни се случи. Всички сме част от голяма обществена среда и трябва да се съобразяваме с нея, подчерта още Гинка Чавдарова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11