Народното събрание одобри на второ четене заема, с който НЕК да плати произведеното от "Атомсройекспорт" оборудване за АЕЦ "Белене" във връзка с решението на арбитражния съд. Помощта е възмездна, а Министерският съвет чрез бюджета на енергийното министерство, осигурява плащанията по реда на Закона за публичните финанси.
Така или иначе имаме два реактора - един произведен на 100 процента, другият - на 90 , трябва да подходим прагматично, да защитим в максимална степен интересите на страната, разясни Теменужка Петкова. Тя припомни, че българското правителство няма 20 млрд. лв., за да построи само АЕЦ"Белене". Министърът допълни, че предстои да се уточни размерът на лихвата , след предявените от нас претенции пред арбитража, защото е възможно тя да се намали.
Според икономическия анализатор Лъчезар Богданов, ако не беше заемът, правителството можеше да си осигури по- голям фискален и бюджетен комфорт като със сумата се покрият други разходи или се обезпечат финансово отлагани с години реформи.
Позицията на икономиста е, че плащането веднага на дължимите над 650 милиона евро за двата реактора не е единственият възможен и правилен вариант. Има подобни решения, чийто плащания се отлагат с години, каза Богданов и уточни, че дълъгът, заедно с растящите лихви, не са на българското правителство, а на НЕК, която е търговско дружество.
„Тук няма държавни гаранции. Има възможност руският доставчик да си търси вземанията от НЕК като дружество. Ако НЕК не може да плати, тя може да изпадне в несъстоятелност, да бъде преструктурирана, но се избра вариантът за бързо плащане. Сега данъкоплатецът плаща пълната сметка, а аз не съм убеден, че това е единствената възможност. Решението на Арбитража не е равнозначно на това българският данъкоплатец да плати веднага. Друг е въпросът дали няма тайни договорки", коментира той.
Според него няма частен инвеститор, който би влязъл в такъв проект като АЕЦ „Белене“, без държавна гаранция или ангажимент за дългосрочно изкупуване на ел. енергия от пазара.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..