Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решението за АЕЦ "Белене" не означава плащане веднага

Народното събрание одобри на второ четене заема, с който НЕК да плати произведеното от "Атомсройекспорт" оборудване за АЕЦ "Белене" във връзка с решението на арбитражния съд. Помощта е възмездна, а Министерският съвет чрез бюджета на енергийното министерство, осигурява плащанията по реда на Закона за публичните финанси.

По думите на енергийния министър Теменужка Петкова днешното решение ще разплете един от най-сериозните възли в българската енергетика. Тя поясни, че арбитражното решение е, защото не е платено това, което е поръчано. Случило се е, защото някой е превишил правата си, друг е бездействал, посочи тя, но подчерта, че сега въпросът е за бъдещето. 

Така или иначе имаме два реактора - един произведен на 100 процента, другият - на 90 , трябва да подходим прагматично, да защитим в максимална степен интересите на страната, разясни Теменужка Петкова. Тя припомни, че българското правителство няма 20 млрд. лв., за да построи само АЕЦ"Белене". Министърът допълни, че предстои да се уточни размерът на лихвата , след предявените от нас претенции пред арбитража, защото е възможно тя да се намали.

Според икономическия анализатор Лъчезар Богданов, ако не беше заемът, правителството  можеше да си осигури по- голям фискален и бюджетен комфорт  като със сумата се покрият други разходи или се обезпечат финансово отлагани с години реформи.

Позицията на икономиста е, че плащането веднага на дължимите над  650 милиона евро за двата реактора не е единственият възможен и правилен вариант.  Има подобни решения, чийто плащания се отлагат с години, каза Богданов и уточни, че дълъгът, заедно с растящите лихви, не са на българското правителство, а на НЕК, която е търговско дружество.

 „Тук няма държавни гаранции. Има възможност руският доставчик да си търси вземанията от НЕК като дружество. Ако НЕК не може да плати, тя може да изпадне в несъстоятелност, да бъде преструктурирана, но се избра вариантът за бързо плащане. Сега  данъкоплатецът плаща пълната сметка, а аз не съм убеден, че това е единствената възможност. Решението на Арбитража не е равнозначно на това българският данъкоплатец да плати веднага. Друг е въпросът дали няма тайни договорки", коментира  той. 

Според него няма частен инвеститор, който би влязъл в такъв проект като АЕЦ „Белене“, без държавна гаранция или ангажимент за дългосрочно изкупуване на ел. енергия от пазара. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58