Дали дебатът в кандидат- президентската кампания ще се промени зависи от тези, които задават темите и въпросите в надпреварата, коментира в интервю за Радио Пловдив политическият психолог Антоанета Христова. Тя добави, че кампанията е тръгнала от доста време, а сега състезанието е в официалната си фаза и всеки може да поставя темата, която е важна, според него.
Според нея именно тези противоречия налагат като изключително важна темата за промяна в Конституцията. Христова добави, че именно това се е опитал да каже, макар и не в прав текст при представянето на Цецка Цачева, премиерът Бойко Борисов. И аз смятам, че това е пътят, беше категорична тя.
Проблемът е, че тук и сега никой не поставя въпроса за промяна на функциите на президента. Дори кандидатът на БСП тръгна със заявлението, че той приема правилата на играта, такива каквито са в момента. Това е и отговърт на въпроса защо произвеждаме такива президенти – не защото те нямат качества като хора и политици, а защото е необходима промяна на правомощията на този институционален пост.
Според Антоанета Христова, освен за функциите на президента, необходимо е да се говори и за актуалните теми, с които държавният глава ще трябва да се справя. Ако най-голямата тема са бежанците, то ще има и други теми, свързани с консолидацията на обществото, свикването на консултативните съвети и диалога с обществото.
Затова смятам, че на бъдещия президент му трябват качества, които не са генералски, поясни Антоанета Христова. Според нея първото впечатление на обществото към ген. Радев, Цачева и Каракачанов ще премине и все повече ще се налага качество да бъдеш диалогичен и да имаш добра експертиза в сферата на конституционното право.
Хората имат една майка и един баща и асоциациите с „майка на нацията“ не са коректни, така коментира думите на Бойко Борисов при представянето на Цецка Цачева Антоанета Христова.
Тя подчерта още веднъж, че най-важно е да говорим за това какви трябва да са функциите на президента.
Избирайки Цецка Цачева, ГЕРБ пое по-трудният път в тези избори – предизвика негативна реакция в доста хора. Затова сега ГЕРБ ще трябва да убеждава избирателите за нейните качества и затова, че именно Цачева е подходяща да заема президентския пост, каза в заключение Антоанета Христова.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..