За нас съдебната реформа е да влизат хора компетентни и почтени и никой да не се бърка в работата на съдиите като прилагат закона. Да няма политически и икономически натиск. Това е идеалната картина. Но много управляващи приемат съдебната реформа като обяздване на съдебната система. Това заяви за Радио Пловдив и.д. говорител на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова. Според нея с усилията на гражданското общество и на почтените политици може да се постигнат резултати в съдебната реформа, но това не става в кратки срокове.
В Пловдив предстои годишното събрание на съсловната организация на служителите на Темида, на което ще се обсъжда съдебната карта на натовареност на съдиите. Това е част от съдебната реформа, която още не е реализирана, защото не може да стане бързо, смята Нели Куцкова. Идеята й е там, където не се гледат много дела, да може да се закриват съдилища. А където са много натоварени, да има повече съдии. Темата е много чувствителна, защото хората, кметовете по места не искат да им се закриват съдилищата. От друга страна и за работещите в системата се създават трудности да сменят работното си място. Но целта е да има бързо правосъдие, а не да се чака с месеци и години. И това да стане без мого пари от бюджета.
Няма страна, където да има пълна удовлетвореност от работата на съда. Особено в гражданското правораздаване, където работя аз. Важно е обаче хората да имат увереността, че съдът прилата законите безпристрастно, а не по други механизми.
Нели Куцкова цитира проучване, според което хората, които по някаква причина са влизали в съда, имат много по-положително отношение към иституцията, отколкото тези, които ползват информация от външни източници.
Добрите неща, които върши ВСС, се засенчват от скандали на много ниско ниво. Това е много срамно. Очевидно е, че тези скандали са провокирани от представляващия ВСС Димитър Узунов, който очевидно няма представа какво е да си представляващ ВСС.
Скоро свършва мандата на този ВСС и ще трябва да се разделим както с хората, които не ни изложиха, така и с тези, от които се срамуваме. Но много е важно какво ще изберем в следващия ВСС – както от нашите професионални квоти, така и от парламента.
Цялото интервю с Нели Куцкова чуйте в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..