За нас съдебната реформа е да влизат хора компетентни и почтени и никой да не се бърка в работата на съдиите като прилагат закона. Да няма политически и икономически натиск. Това е идеалната картина. Но много управляващи приемат съдебната реформа като обяздване на съдебната система. Това заяви за Радио Пловдив и.д. говорител на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова. Според нея с усилията на гражданското общество и на почтените политици може да се постигнат резултати в съдебната реформа, но това не става в кратки срокове.
В Пловдив предстои годишното събрание на съсловната организация на служителите на Темида, на което ще се обсъжда съдебната карта на натовареност на съдиите. Това е част от съдебната реформа, която още не е реализирана, защото не може да стане бързо, смята Нели Куцкова. Идеята й е там, където не се гледат много дела, да може да се закриват съдилища. А където са много натоварени, да има повече съдии. Темата е много чувствителна, защото хората, кметовете по места не искат да им се закриват съдилищата. От друга страна и за работещите в системата се създават трудности да сменят работното си място. Но целта е да има бързо правосъдие, а не да се чака с месеци и години. И това да стане без мого пари от бюджета.
Няма страна, където да има пълна удовлетвореност от работата на съда. Особено в гражданското правораздаване, където работя аз. Важно е обаче хората да имат увереността, че съдът прилата законите безпристрастно, а не по други механизми.
Нели Куцкова цитира проучване, според което хората, които по някаква причина са влизали в съда, имат много по-положително отношение към иституцията, отколкото тези, които ползват информация от външни източници.
Добрите неща, които върши ВСС, се засенчват от скандали на много ниско ниво. Това е много срамно. Очевидно е, че тези скандали са провокирани от представляващия ВСС Димитър Узунов, който очевидно няма представа какво е да си представляващ ВСС.
Скоро свършва мандата на този ВСС и ще трябва да се разделим както с хората, които не ни изложиха, така и с тези, от които се срамуваме. Но много е важно какво ще изберем в следващия ВСС – както от нашите професионални квоти, така и от парламента.
Цялото интервю с Нели Куцкова чуйте в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..