Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Картел се доказва много трудно

Шест компании за търговия с горива работят в картел, смята Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Тя
предяви на дружествата "Лукойл България" ЕООД, "Еко България" ЕАД, "Шел България" ЕАД, "ОМВ България" ООД, "Нис Петрол" ЕООД и "Петрол" АД твърдения за извършено нарушение по чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) и чл. 101 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), съобщава на интернет страницата си КЗК.


Нарушението се изразява в забранено споразумение или съгласувана практика за обмен на ценова информация и провеждането на обща ценова политика и обмен на информация за реализирани обеми продажби (пазарни дялове) и друга пазарна информация за целите на ценовото сътрудничество, което поведение има за цел предотвратяване, ограничаване и нарушаване на конкуренцията на пазара на търговия на дребно с бензиново и дизелово гориво в страната.

В рамките на производството са извършени поредица проверки на място от страна на Комисията в офисите на основните дистрибутори на горива на дребно. Установяването на сътрудничество и единодействие между посочените дружества води до елиминиране на конкуренцията, което премахва естествените механизми на свободния пазар и въздейства неблагоприятно върху икономическата среда и интересите на обществото.

Определението не подлежи на обжалване. Ответните страни и молителят имат право на достъп до материалите по преписката и право в срок от 30 дни да представят писмени възражения и да поискат да бъдат изслушани от КЗК в открито заседание във връзка с предявените твърдения, пише в съобщението на КЗК.

Икономистът Красен Станчев е член на Инициативния комитет „Справедливи цени на горивата“, който през февруари тази година, призова да се проведе  мащабно разследване за картел на пазара на горива, което да не се изчерпва само със започнатата от КЗК проверка, а в него да се включат и данъчните и митническите служби, прокуратурата и ДАНС, дори и представители на ЕК.

В интервю за Радио Пловдив Станчев припомни, че през 2012 година имаше подобно дело, но тогава  КЗК реши, че няма условия за картелно споразумение.

За разлика от 2012 година, от  сегашното съобщение на КЗК се разбира, че складовата база на „Лукойл“ в страната се разглежда като господстващо положение, коментира той, но добави, че и това може да се оспорва, защото има и вериги бензиностанции, които изплозват друга складова база на други цени в чужбина, например Румъния.

Според икономиста картелно споразумение се доказва много трудно, дори КЗК  да има вътрешна информация. Още по- трудно, по думите му, се намират документи, доказващи картел. Това ще засегне репутацията на тези компании, а когато имаме нарушена репутация това води и до други щети, т. е. до наказателно постановление, каза Красен Станчев. Той твърди, че най- големите измами у нас са в  търговията с мазут за несъществуващи здравни и социални заведения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28