Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По "Турски поток" текат не/газови цели на Русия и Турция

Енергийният експерт Антон Иванов коментира  в предаването „Ден след ден“ подписаната между Русия и Турция договореност за изграждането на газопровода „Турски поток“.

Според него протоколът за сътрудничество следва константата цел на руската държава – да се заобиколи Украйна.

По "Турски поток" Русия директно ще доставя газ на юг през Черно море. 

От това България губи транзита, няма да можем да ползваме изградените газопроводи и пред нашата страна задачата ще е как да се компенсираме за загубите, които се очаква да са  100 милиона лева годишно .

По отношение на отражението върху цената на газа за вътрешния пазар - лишаваме се от своята важност, което е загуба и на възможностите ни за натиск в договарянето- коментира експертът.

Дали руското гориво ще стига по този път от Русия през Турция към Европа е въпрос на бъдеще. Турската страна е поела като свой ангажимента да убеждава европейските партньори да приемат строителството на втората тръба. От  развитието му зависи и отговорът на въпроса дали Русия ще постигне максималната си политическа цел.  Според анализатора тя  все е  далече от пълна доминация на газовия пазар за Европа.

Иванов акцентира  върху факта, че като изграждане  дори само трасе  до южната ни съседка - проектът "Турски поток" изисква изключително големи инвестиции. Ще видим дали двете държави са готови да ги направят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50