Община Пазарджик ще се включи във финансирането на проучванията на селищната могила "Юнаците" и консервацията на находки от халколитното селище, открито там, съобщи кметът Тодор Попов.
През последните години финансовият ресурс за разкопките на могилата, която се намира на 8 километра от града, се осигурява от Регионалния исторически музей - Пазарджик чрез фондация "Балканско наследство" и Министерство на културата.
От историческият музей в Пазарджик посочиха, че селището е датирано към 4 700 - 4 600 г. пр. н.е. и се смята за първообраз на съвременния град. То е с около 2000 години по-старо от градовете в Микенска Гръция, считани за най-древните в Европа, и с 1000 години - от градовете в Месопотамия и Египет, приети за най-ранните в света. От музея припомнят още, че при разкопките тази година е открито златно мънисто в халколитен пласт от около 4 600 г. пр. Хр., което е дало основание на научния ръководител на проучванията доц. д-р Явор Бояджиев да обяви, че това е най-старото обработени злато, намерено до момента в Европа.
В археологическите проучвания на селищната могила "Юнаците", които продължават вече 40 години, са участвали екипи от бившия СССР и Гръция. През последните години на нея се провежда и полево училище по археология с участници от САЩ, Канада, Китай, Франция, Германия.
Всички находки, открити в селището, се съхраняват във фонда на Регионалния исторически музей в Пазарджик.
За конкретна сума засега не може да се говори, съобщи директорът на Историческия музей в Пазарджик Борис Хаджийски. По думите му, тези пари и средствата, които ще се търсят от още няколко източника, трябва да осигурят три месеца годишно работа на обекта.
От 2001-ва година археологическите проучвания на селищна могила „Юнаците“ се ръководят от доц. Явор Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН. Могилата от 2 декара и селището около нея, обхващащо близо 100 декара, са обитавани от най – ранните земеделци в Европа. Датировката е от около 6 000-та година преди Новата ера и със сигурност може да се твърди, че ние сме началото на Европа, категоричен е ученият.
Тази година за работата си на могила „Юнаците“ археолозите успяват да съберат общо около 15 хиляди лева!
Изложба живопис на Николай Рогачев се открива в пловдивската галерия „Сигна“. Художникът се представя с 25 платна, съобразени по размер и характер с бутиковото пространство на галерията. „Във всички негови картини се усеща самочувствието му на жител на един от най-древните градове в Европа. Многопластовият археологически феномен се разпъва..
Художникът Росен Марковски представя голяма живописна изложба в Пловдив. Официалното откриване е тази вечер, 4 февруари, в Зала „2019“ на Градската художествена галерия. Експозицията носи заглавието „Ментални портрети“и е вдъхновена от жените в живота му. Художникът рисува това, което живее. Кафе, тютюн и лавандула. Отпечатъци от срещи,..
Талантливият млад поет Александър Христов гостува в Литературен Салон "Spirt & Spirit" – Пловдив. Тази вечер той ще представи новата си, четвърта поред стихосбирка „Не“. Модератор ще бъде Ренета Бакалова, редактори с Валентин Дишев на стихосбирката. Срещата се организира от "Spirt & Spirit", "Пловдив чете" и издателство "Скрибенс" в клуб..
Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата. 536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..