Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ЕС опрощават санкциите на този, който пръв издаде картел

Проверките на Комисията за защита на конкуренцията за наличие на картел при горивата са добра инициатива, но далеч не са единственото, което държавата може да направи, за да гарантира конкуренцията и по-ниските цени. Това коментира пред Радио Пловдив председателят на „Активни потребители“ Богомил Николов.

Резултатите от проверките на КЗК за картел при горивата могат да се обжалват в съда, което отнема около година, за да се стигне до окончателно решение. В същото време има фактори, които също водят до по-високи цени – такива са например наличието на малко на брой складове за горива, които отговарят на изключително високите изисквания на държавата. Това води до по-малко конкуренция и от там по-високи цени. Мисля, че там е по-големият проблем, а не евентуален картел между големите доставчици на горива, коментира Богомил Николов.

Подобен проблем може да има и при големите вериги, и при аптеките, и при други браншове с големи цени. Ако сравним цените в ЕС, се оказва, че в България цените преди облагане с данъци са неоправдано високи в сравнение с Германия, например, посочи председателят на „Активни потребители“.

Подобни проверки при аптеките даже са закъснели. Те би трябвало да се случват поне на една или 2 години, защото има условия за „местни монополи“, смята Богомил Николов.

При търговските вериги напоследък като че ли има и добри новини. Те направиха предложение да има повече български стоки в магазините, а голямото многообразие е добре за потребителите. Нашата препоръка е обаче да отделят на отделни щандове имитиращите продукти от истинските, за да не заблуждават купувачите, допълни председателят на „Активни потребители“.

В ЕС се предлага опрощаване на санкцията за този, който пръв издаде картел. Така разкаяли се или разколебани търговци могат да информират навреме, защото доказването на картел е много трудно, коментира Богомил Николов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28