За творчеството - божествено и възхитително, е този разговор на Людмила Сугарева със световноизвестния писател и бард Юз Алешковски. In memoriam - в седмицата, когато той напусна този свят, памет за него в едно интервю за Радио Пловдив от гостуването му в България преди повече от пет години.
За Юз казват- велик, изтънчен писател, народен поет и особен вид човек, който живя ярко и смислено. Известни са романите му "Кенгуру", "Смърт в Москва*," "Последен живот". Родоначалник е на руската авторска песен, много преди появата на Висоцки, Галич и Окуджава.
И още Юз Алешковски е творецът, който казва: "Ако видя, че пиша като някого, изобщо няма да пиша. Между другото - тези черти у нас, не само у мен, а у всички нормални автори е богоподобна. Ако Господ Бог и за миг би усетил, че създава света така, както би го създал друг Бог, той не би го създал... Но не само в това е нашето богоподобие... Способността да се възхищаваме на прекрасното също ни е от Господ..."
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..