За кампанията, която в европейски мащаб тази седмица тече под надслов „Частица от теб може да бъде за някого целия свят“, проблемите, обществената информираност и нагласите по темата за донорството – събеседник – д-р Костадин Чифлигаров – координатор по донорство в УМБАЛ „Св.Георги“ – Пловдив.
Донорството и трансплантацията е свята и висша медицинска дейност, неин връх и не вярвам, че в 21 век може да има човек, който да не разбира задачите и целите й. Българинът обаче в тежкото си ежедневие най-малко е подготвен и се замисля за донорството в критичен момент и успява да обсъжда проблемите, зад които се крие и горчива истина – глобална липса на доверие в българския лекар. Тази политика е градена с години и за съжаление, това недоверие го виждам в очите на пациентите дори тогава, когато като медици се справяме доста добре. Когато обаче говорим за донорство в тежък момент, нещата изглеждат грозно – изключително негативно отношение към повдигнатите въпроси. Това каза д-р Костадин Чифлигаров – координатор по донорство в УМБАЛ“Св.Георги“.
Българинът мисли от днес - за утре и изобщо не се замисля за това, че има и „утре“, и „другиден“. Хората избягват да мислят по този въпрос, защото и без това животът им е достатъчно тежък. Не трябва да забравяме обаче, че развитите страни в областта на донорството са страни с изключително висок стандарт на живот. Доверие към здравната им система, към здравните им работници......... Липсата на информация води до недоверие, несигурност, нежелание да се дискутира. Нежеланието пък да се дискутира води до ниски реализирани донорства и трансплантации. А ниският брой трансплантации води до ниска осведоменост. Това е порочният кръг, от който трябва да избягаме. Нещо като параграф....не 22, а - 23, заяви д-р Чифлигаров.
В Пловдив досега тази година няма донорска ситуация. Досега основната донорска база тук беше УМБАЛ „Св. Георги“, но с изместването на пациентопотока в групата на онкология, възрастни пациенти с множествени заболявания, 24-часова спешност, много наподобяваща работата в „Пирогов“, се намали активността и участието на базата, от гледна точка на Пловдив. Надявам се обаче със завършването на проекта, който сега се осъществява, свързан с мозъчните инсулти, това да рефлектира и върху подобряване на дейността, свързана с осигуряването на реални донори, заяви д-р Чифлигаров.
Благодарение на дейността на Изпълнителната агенция по трансплантации, сега съществува реална тенденция към увеличаване на броя на трансплантациите, което бе подчертано и от ЕК. Доказали сме с времето, че имаме изградена работеща система. Дейностите по трансплантациите обаче са непредвидими, но това, което може да се планира, са донорските бази. Като радостен, д-р Чифлигаров посочи факта, че България и Латвия са били обявени като перспективни страни България за развитието на донорските програми във връзка с последните данни от извършените трансплантации. На тази база е била и поканата от Испания за старт на проекта за целево обучение на медицински специалисти в областта на неврохирургията и ако се окаже, че пациентът евентуално би могъл да влезе в графата като евентуален донор, те да предприемат необходимите специализирани действия, като стартират програмата за това в пълен обем. 100 донорски случая - това са 300 спасени човешки живота. Това е желанието ми, подчерта още д-р Косадин Чифлигаров. .
Повече чуйте от звуковия файл:
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..