Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит Димитровден!

| обновено на 26.10.16 в 15:05
Снимка: БГНЕС

Пловдивският митрополит Николай  възглави архийерейската света литургия в храм  „Св.Димитър“ в Стария град. В уникалната със своя мраморен иконостас църква  отрано десетки миряни изпълниха храма с молитва и свещ. 

За живота и делото на солунския чудотворец свети великомъченик .Димитър Мироточиви църковните текстове разказват детайлно, подчертавайки неговото бягство от високи военни постове и материална съблазън, за да остане той верен докрай на христовата вяра, постигнат от мъченическа смърт на 26 октомври 306 г. 

Димитровден е един  от най-светлите православни празници. Светецът е покровител на строителите, а неговото име носят десетки хиляди българи.  Смята се, че от Димитровден нататък започва зимата. 

За покровителството на свети Димитър си съперничат гърци, българи, сърби, руси. Предполага се, че той е бил проконсул на Солун и е загинал мъченически за Христовата вяра на 26 октомври 306 г. 

Народният култ към свети Димитър го представя като по-голям брат близнак на свети Георги. Широко разпространена е поговорката "Свети Георги лято носи, а свети Димитър  - зима". 

Според поверията в полунощ срещу празника на Св. Димитър небето се отваря, след което се очаква и първият сняг. Светецът се смята за покровител на зимата, студа и снега. 

На 26 октомври завършва традиционният период - от Гергьовден до Димитровден, за наетите сезонни работници - пастири и ратаи. Работодателите се разплащат с работниците си, затова и празникът на Св. Димитър се нарича още Разпус. 

Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите задушници. 

Характерни са и трите дни след Димитровден - т.нар. Миши празници. 

На Димитровден се приготвя курбан и различни ястия от птици и зеленчуци.

Днешният ден е избран за професионален празник на строителите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Георги Георгиев от делото "Дебора" остава в ареста

Пловдивският Окръжен съд за пореден път отхвърли пускането под гаранция на подсъдимия по делото „Дебора”  Георги Георгиев.  Така той отново остава в ареста, след като съдът прецени, че освобождаването му под всяка по-лека мярка от „задържане под стража“ запазва опасността Георги да извърши друго престъпление, гласи основния мотив за съдебното..

публикувано на 22.05.25 в 15:47

Подлезът на баня "Старинна" е измит и почистен от графити

ОП „Чистота“ изми подлеза на баня „Старинна“.  Екипите на общинското предприятие почистиха щателно общественото пространство с водоструйки, четки и препарати. Утре стените на съоръжението, покрити с графити, ще бъдат боядисани.  Инспектори на ОП „Чистота“ ще следят да не се допусне замърсяване на подлеза...

публикувано на 22.05.25 в 15:43

В Сопот подмениха старото улично осветление с нови LED лампи

По проект за енергийна ефективност в град Сопот и село Анево са подменени всички стари лампи на уличното осветление с 1165 бр. високоефективни LED осветителни тела. Така е намалено потреблението на енергия с над 88 %, съобщиха от общината. Общият размер на проекта е 590 360.04 лв., от които 98 393.34 лв. е национално съфинансиране, стана ясно..

публикувано на 22.05.25 в 14:14

Предлагат десетократно намаление на заплатите на съветниците в Пазарджик

В деловодството на Общинския съвет в Пазарджик е внесено искане за намаляване на месечните възнаграждения на общинските съветници от 2000 лева на 220 лева. Предложението е на общинския съветник Румен Димитров от коалиция „Новото време“. Според него, в момента възнагражденията на колегите му са нереално високи на база почасово заплащане.  В..

публикувано на 22.05.25 в 10:12

Опазването на ценни стари сгради е тема на дискусия в Пловдив

Бизнес дискусия за имотния пазар и опазването на архитектурното наследство се провежда днес в Пловдив.  Темата е "Трансформации",  а ф орумът е част национална обиколка на платформа за недвижими имоти.  Дискутират се предизвикателствата при съхранение и реновиране на сградите, които са част от архитектурното – културно наследство, както и..

обновено на 22.05.25 в 08:07