Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моделът на политиците се разминава с този на гражданите

Свидетели сме на началото на процес,  при който българските граждани много  спокойно, цивилизовано и възпитано казаха  „Искаме промяна“. Такива спокойни избори  и такъв спокоен референдум, на който сме свидетели, в последните години е нямало. Същевременно обаче гласът, който  изразиха българските граждани в огромното си мнозинство, бе много силен. Това са около 3,5 млн избиратели, но мисля, че това е много по-голям процент от хората в страната, защото никой не знае колко хора са останали в нея, заради бързите темпове, с които тя се обезлюди през последните години. Това заяви политическият анализатор Калоян Методиев.  

Резултатът бе категоричен и ясен – искаме промяна. Хората казаха това по най-демократичен начин чрез своя вот. Това, че липсват някакви си  38-40 000 гласа, и 100 000 да са, това няма никакво значение. Заявката е дадена и ако някой има уши да чуе от политическия елит, ще чуе и ще разбере сигнала. Ако не – нещата могат да се радикализират в бъдеще.

Референдумът е неуспешен за политическата класа, заради нейния инат и вкопчване в статукво и в модел, който вече е изчерпан и който се разминава с гражданите. Най-консенсусният въпрос, по който няма съмнение, че гражданите са на едно мнение в държавата, е за субсидията на политическите партии. Това е еднозначен картон между „жълто“  и „червено“ за тях, подчерта Методиев. Да не забравяме, че в последно време тотално се заковахме на 28-мо място в ЕС и това е само по причина, че няма 29-то. Много изостанахме от последния, от Румъния вече сме назад с няколко обиколки. Т.е. нямаме никакво време за губене, в България е нямало война, а хората масово бягат.от страната. Това е опасно явление, защото когато се изгубят хората в държавата, тя се разпада и престава да функционира. Ето защо  сигналът е много силен – Референдумът е инструмент да се чуе гласа на хората, подчерта още Калоян Методиев.

 Повече чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От години съм готов да оглавя сектора "Околна среда"

Приемам с отговорност номинацията да бъда министър на околната среда, мисля че имам необходимата подготовка и познания в сектора от дълги години.  Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от БСП от Пловдив област Манол Генов , чието име бе включено в споразумението, договорено между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и Има такъв народ за..

публикувано на 13.01.25 в 10:17

Когато 1% променя всичко

В много сфери ни учат да очакваме, че рисковете ще се “разпределят нормално” – повечето потенциални проблеми са умерени. Но тук се крие опасност. Ако погрешно приемем, че едно разпределение е нормално, когато то всъщност не е, рискуваме да подценим негативното въздействие на редките събития. Ако очаквате повечето рискове да са малки или “средни”,..

публикувано на 13.01.25 в 10:11

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40