В деня, когато лекарите призоваха да спрат атаките срещу Онкодиспансера от Изпълнителната агенция "Медицински одит" откриха нарушения при лечението на 8 пациенти на КОЦ в Пловдив.
От КОЦ Пловдив включване на д-р Евгени Динев, началник на отделението по анестезиология и реанимация и председател на БЛС в центъра. Той подчерта, че не пациенти са ходили да се оплакват в "Господари на ефира", а от екипа са посещавали хората по домовете им.
Става въпрос за хистологични несъответствия допуснати от един единствен лекар, каза още д-р Динев. Той обясни, че изключително висока е отговорността на патоанатома в работата на екипите на КОЦ.
Ние оставаме с мнението, че става дума за медийно-корпоративна атака към центъра с огромен ресурс върху нас, коментира доктор Динев.
Допуснатите пропуски или професионална небрежност както ние го наричаме са основно от д-р Маслев. Това са основните пропуски, които са от него. Аз не говоря за обвинения. Както виждате аз говоря за констатации, така че основните пропуски са по отношение на д-р Маслев – хистопатологичните изследвания. От тук нататък има още някои отклонения в диагностично-лечебния процес и последващото наблюдение. Сега в част от случаите, да не кажа в 90 % от случаите, вече хистологичните резултати показват доброкачествени тумори и извършените оперативни интервенции са по-големи отколкото би трябвало да бъдат, защото на базата на първоначалната хистопатологична диагностика за съжаление хирурзите се доверяват, това е изключително важно да се подчертае, че хирурзите, акушер-гинеколозите за тях основният мотив за обема на операцията, за големината, за вида на операцията, за методиката, която те ще използват е именно хистопатологичният резултат. Той е водещ тогава, когато се поставя една диагноза, тъй като там се извършва и съответното стадиране.
В зависимост от това стадиране се извършва и обемът на самата операция – може да бъде частична, може да бъде пълна, отстраняване на съответния орган и т. н.
Това е в първата част на лечебно-диагностичния процес- хистопатологията. След това на базата на стандарта по онкология са създадени съответните комисии и една обща комисия, която след това решава, планира на базата на всички диагностични и лечебни дейности как ще продължи по-нататъшното наблюдение и лечение на пациента, както ние го наричаме диспансеризиране на пациента
Сега тук също има известни пропуски. Защо? Защото след като са установени след ревизиите, че туморните процеси са доброкачествени, въпреки това пациентките са диспансеризирани с всички последици от това т. е. процедури, изследвания, има само диспансерно наблюдение, защото колегите са видели, че има разминаване в диагностиката и в резултат, на което е направено само диспансерно наблюдение, което не е лошо само по себе си, защото проследява състоянието на пациентите.
Разбира се, това е една процедура 7, която НЗОК заплаща и за която лечебното заведение има договор. В тази връзка ние сме подали доклада и до Националната здравно-осигурителна каса, за да направи своята проверка дотолкова доколкото касата има сключен договор за процедура 5, 6 и 7, така ще ги кажа най-общо, това си всички процедури, които касаят диагностиката, лечението и диспансерното наблюдение на онкологично болни, но няма химиотерапия, има само изследвания, които са правени. Само един от тези 8 случая е с обратен знак – т. е. подаден е за доброкачествен тумор, а всъщност се оказва, че е меланом. Вече там действително колегите са предприели химиотерапия, но това е правилното поведение.
Какви други пропуски има? Има пропуски в изпълнението на стандарта, но те са повечето свързани с дължимото поведение на тези комисии и с поведението на лекуващите лекари, т. е., примерно, трябва да има електронно хистологично досие, да има правила за оценка на ефективността от препаратите и съответно от оперативните интервенции, да има оценка за съвпадението, ето, това което го казахме, въпреки че завеждащ отделението по наше искане за 2016 г. направи такава ревизия. Това регулярно трябва да се прави, това е изискването на стандарта, това са правилата за добра медицинска практика, защото виждате, че хирурзите се доверяват почти 100 процента. Така както са разсписани изискванията в стандарта би следвало да се правят и допълнителни изследвания, които да обогатят диагнозата, не само да се разчита на хистопатологията, така че в някои от случаите е недостатъчна общата диагностика.
Другото, което искам да кажа, за да не останете с грешно впечатление, че след като все пак колегите са забелязали тези недостатъци, те са ги забелязали между другото, няма упражнен контрол от ръководството на лечебното заведение. Не е въпросът за смяна на директора, а при установяване на такива нередности колегите да ги регистрират и да бъдат по-бдителни.
В резултат на тази проверка имаме разпореждане от министъра на здравеопазването да направим цялостна проверка от КОЦ– Пловдив да направим проверка на всички специализирани лечебни заведения. Най-вероятно това ще продължи доста време, тъй като материалът е огромен и работата е огромна.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..