Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двамата президенти и партиите трябва да се договорят за изборите

Премиерът Борисов подаде оставката на правителството. Снощи стана ясно, че ГЕРБ и БСП ще върнат проучвателните мандати за съставяне на нов кабинет в рамките на това Народно събрание.

Третата партия, на която ще бъде връчен проучвателен мандат е по избор на президента. Очакванията са, която и да е тя, също да върне мандата и така да се върви към предсрочни парламентарни избори.

Според Екатерина Михайлова, която е юрист – конституционалист, особеният момент е, че в последните три месеца от мандата си президентът не може да разпуска парламента. Така ще имаме служебно правителство и Народно събрание.

Тази ситуация може да бъде отиграна по два начина от партиите – бързо и бавно, коментира Михайлова като уточни, че бързата процедура е свързана с бързо връщане на проучвателните мандати на президента, а бавната с преговори и споразумения на партиите, така че да се стигне до края на годината. 

Тя подчерта, че въпросът не е дали да се избере бързият или бавният вариант, а кой е най- добрият за страната. Най- отговорното е двамата президенти и основните партии да постигнат договореност за изборите, за състава на кабинета, защото много лошо би било да се назначи едно служебно правителство, а след 22 януари - второ от новия президент. Една смяна през два месеца не е добро решение, коментира Екатерина Михайлова.

Политиците събраха доста опит в ситуация на кризи, на президента Плевнелиев ще му се наложи да назначи трето служебно правителство, но всичко това говори за политическа нестабилност. Трябват решения, които да стабилизират политическата система, добави тя.

Според нея грешката на ГЕРБ бе, че подчиниха кампанията на оставката на правителството, а не на кандидатите за президент. В цяла Европа и отвъд Океана текат процеси, свързани с проблемите на либералната демокрация, каза Михайлова, която е едно от лицата на СДС. Тя смята, че във всяка демокрация трябва да има силно дясно и силно ляво пространство. 

Велико народно събрание се свиква с високо мнозинство веднъж като инициатива, второ като закон и чак тогава се върви на избори. Не сме чули защо ще свикваме ВНС, не е ясно какви теми ще реши, коментира тя казаното от Бойко Борисов, че започват разговори за свикването му. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

публикувано на 03.07.25 в 07:55
Любомир Стефанов

Вотът на недоверие е репетиция за "Възраждане" да се преброят

Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната?  Според политолога Любомир Стефанов това, което  което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм.  "Съдейки по капацитета на народните представители, които..

публикувано на 02.07.25 в 10:24

Кръвният център получи дарение от "Аз Вярвам и Помагам"

Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време.  Директорът на кръвния център д-р..

обновено на 02.07.25 в 08:50

Литературна катедра в ПУ чества 30-годишнина

Единствената в България катедра по история на литературата и сравнително литературознание към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" чества 30 години от основаването си с международна конференция.  Надсловът на форума е „1001 нощ“ по идея на създателката на катедрата професор Клео Протохристова. Според нея знаменитият сборник с..

обновено на 02.07.25 в 08:50

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29