Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемите на българската десница имат историческа брада


Според бившия председател на Народното събрание и едно от знаковите лица на СДС Александър Йорданов проблемите на българската десница имат историческа брада. От 97-ма година до днес т.нар. стара десница не може да спечели избори. Вместо това тя се разцепи, конфронтира и многократно сама себе си закопаваше.  Големият въпрос е, че не могат да стигнат до властта и тук е магията на силната политика – как от добри хора да се направи печеливша партия, коментира изборните резултатите на реформаторите Йорданов. 

Той припомни как преди  три години Синята коалиция започна да гласува с БСП и се обяви против ГЕРБ. Резултатът беше, че Синята коалиция я нямаше в следващия парламент по времето на премиера Орешарски. Като правилно решение той определи коалицията между ГЕРБ и РБ в началото на този парламент, но добави, че и това дясно обединение е заболяло от синдрома на  вътрешната конфронтация.

Вместо общ фронт срещу БСП, те откриха фронтове между себе си и своя коалиционен партньор - ГЕРБ. И една такава подмяна не можеше да не доведе до срив. На тези избори загуби не само ГЕРБ, но и РБ, защото пет партии издигат свой кандидат, който не стигна до 6 процента – бие го и ДПС, и Марешки, каза Александър Йорданов и настоя за поемане на политическа вина и отговорност на тези партии.

 Гласувах за Трайков, но явно сме били малко. Лидерите създадоха малка група от приятелства, която е много вредна за политиката. 25 години минаха и като гледам и тези избори показват, че българският народ не блести с разбиране на съвременната политика. На тези избори за президент и с оглед на очертаващата се политическа криза и нестабилност, България навлиза в лош период и една голяма част от българите направиха лош избор. Ще го разбираме постепенно във времето, по трудния начин, прогнозира той. 

По думите му, умният човек се учи от опита, а глупавият като си блъска главата в стената. Минава времето раната заздравява и пак гулпавият си блъска главата в стената, обясни десните решения бившият син активист.

По повод на новия проект на Радан Кънев, Йорданов каза, че той се прави от малък кръг хора, в лаборатория, без публичност и  смятат, че ако го пуснат във въздуха, той ще литне. 

Навремето СДС, за да стане толкова силен, всичко  решавахме на улицата, на митингите. Сегашните лидери на РБ не са направили един митинг. Това е резултат на тяхното тясно партийно партизанство. След като една партия сама не може, Европа е дала този опит, прави коалиции. Тогава правиш компромиси. Не можеш с 20 депутати да реализираш това, което е за 120 депутати. Това не се разбра в съвместното управление на ГЕРБ и РБ и затова видяхме този катастрофален резултат. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35