Иван Христов-Грога открива изложба живопис в галерия „Аспект”. В единайстата си изложба в галерията, той представя любими свои сюжети – приказни зимни пейзажи, портрети на птици и екологични проблеми. Новото е присъствието на повече и по-разнообразни натюрморти, както и няколкото картини с изображения на цветя, които, както при птиците, са портрети на цветя – в много едър план, с прецизно изобразени детайли, с прозрачни капки роса, те са извън времето и пространството. / 18ч. /
Прекрасен цвят от роза на мастилено черен фон, цъфнала черешова клонка върху светлосиньо, абсурдно детайлно изрисуван цвят на нарцис – все картини, доказващи неподвластното на възрастта майсторство на Грога да се вглежда в детайлите, да ги осмисля и пренася на платното с характерния си фотореалистичен стил.
Грога е творец с принципи, които не се повлияха от конюнктурата и не се промениха във времето; той държи изключително на качеството и не прави компромис с естетическите си виждания. Затова и в изложбата са експонирани отново само двадесетина картини – това е трудът му за цяла една година, картините, които е обмислял, композирал и рисувал с така присъщите за него търпение и прецизност. А и да не забравяме, че бавно и неусетно Грога се приближава към своята 75-а годишнина, която предстои в края на февруари следващата година – възраст, достойна за уважение, и творческа енергия, достойна за възхищение.
В настоящата експозиция феновете на Грога не бива да очакват изненади. Двадесетината платна са тематично групирани в любимите му направления – приказни зимни пейзажи, портрети на птици и екологични проблеми. Новото е присъствието на повече и по-разнообразни натюрморти, както и няколкото картини с изображения на цветя, за които обаче не бихме казали, че са флорални, а по-скоро, както при птиците, са портрети на цветя – в много едър план, с прецизно изобразени детайли, с прозрачни капки роса, те са извън времето и пространството. Прекрасен цвят от роза на мастилено черен фон, цъфнала черешова клонка върху светлосиньо, абсурдно детайлно изрисуван цвят на нарцис – все картини, доказващи неподвластното на възрастта майсторство на Грога да се вглежда в детайлите, да ги осмисля и пренася на платното с характерния си фотореалистичен стил.
Работейки с класическата техника на маслени бои върху платно, Грога постига изключителна прецизност на изображението. Платната му са и хипер- и сюрреалистични, а зимните му пейзажи носят спецификата на така наречения приказен реализъм, но най-силно впечатление прави чувството за покой, което излъчват всички негови картини. Светът на Грога е благ и изпълнен с тишина. Далеч от проблемите на забързаното и нервно ежедневие, той ни предлага една измислена реалност, помага ни да се откъснем от злободневието.
За художника: Иван Христов-Грога е роден в с. Думници край Габрово на 27 февруари1942 г. Завършва Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” през 1969 г. От 1980 до 2006 г. е преподавател по рисуване в СХУ в Трявна. Има участия в над 30 самостоятелни и групови изложби, както и в много пленери в България и в чужбина. Авторът е носител на Трета награда за живопис (1999 г.) и Специалната награда за живопис на Министерството на Културата (2005) на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата-Габрово, на награда за живопис на Националната изложба на учителите-Велико Търново, на Награда за живопис на Община Габрово (2005 и 2006 г.). Картини на Иван Христов-Грога се намират в галерии и колекции в България, САЩ, Гърция, Белгия, Швейцария, Беларус и др. Живее и работи в родното си село Думници.
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“. Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..
Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..