В страната продължаваше да се трупа напрежение по различни оси, въпреки затишието. Растящи социални, регионални различия и разочарование от политическата класа. По-висока тревожност от глобалното състояние на нещата и събитията в Близкия Изток .Новата студена война между Запада и Русия и бежанския поток .С тези думи политологът Живго Георгиев характеризира политическите процеси в България.
Той родчерта, че президентските избори са едно голямо допитване на тема: „Вие какво искате? Дали да се запази настоящето статуквоили - промяна? Най-логично в тази ситуация хората гласуваха за промянал. Сега се отрони тази малка част от властовия потенциал на ГЕРБ и премина към неговите опоненти .Очевидно ГЕРБ има проблем да управлява ефективно, ако не притежава цялата власт, и видяхме следващото развитие. Загубата е огромна.
Няма осъзната потребност от смяна на политическия режим, подчерта Георгиев.
Никой не е против, няма воля и желание за смяна на парламентарния демократичен ред в страната. Парламентаризмът си остава най-доброто възможно решение за хората. Не е толкова силна потребността от смяна на досегашната парламентарна система с радикално друг механизъм за избор на депутати, въпреки че на пръв поглед наблюдаваме пълна победа на искащите мажоритарен вот. В деня на изборите голяма част от хората ,не можаха да обяснят какво е това мажоритарен вот ? В логиката на преференциалното гласуване има много силен мажоритарен елемент. Всички ние трябва да осъзнаем,че това беше наказание на политическата класа. Мощно антиелитистко движение, което виждаме в Щатите и във Франция, ще го видим скоро и в Германия ще го почувстват. Глобална тенденция, която се усили в България от факта ,че българският политически елит се държи безкрайно арогантно.
Георгиев подчерта, че в този парламент не вижда нова управляваща формула . Парламентът очевидно върви към края на своя мандат. Кога ще бъде разпуснат? Подозирам ,че след като си свърши домашните, ще трябва да изчакаме 24-ти януари, когато встъпи в длъжност новият президент. Сигурно ще бъде нужно още малко време за минималистичен ремонт на Изборния кодекс, защото сега действащият демонтрира твърде много дефекти .
Април-май отиваме към предсрочни парламентарни избори. Няма лигитимност този Парламент., подчерта политическият анализатор Живко Георгиев.
Чуйте звуковия файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..