В страната продължаваше да се трупа напрежение по различни оси, въпреки затишието. Растящи социални, регионални различия и разочарование от политическата класа. По-висока тревожност от глобалното състояние на нещата и събитията в Близкия Изток .Новата студена война между Запада и Русия и бежанския поток .С тези думи политологът Живго Георгиев характеризира политическите процеси в България.
Той родчерта, че президентските избори са едно голямо допитване на тема: „Вие какво искате? Дали да се запази настоящето статуквоили - промяна? Най-логично в тази ситуация хората гласуваха за промянал. Сега се отрони тази малка част от властовия потенциал на ГЕРБ и премина към неговите опоненти .Очевидно ГЕРБ има проблем да управлява ефективно, ако не притежава цялата власт, и видяхме следващото развитие. Загубата е огромна.
Няма осъзната потребност от смяна на политическия режим, подчерта Георгиев.
Никой не е против, няма воля и желание за смяна на парламентарния демократичен ред в страната. Парламентаризмът си остава най-доброто възможно решение за хората. Не е толкова силна потребността от смяна на досегашната парламентарна система с радикално друг механизъм за избор на депутати, въпреки че на пръв поглед наблюдаваме пълна победа на искащите мажоритарен вот. В деня на изборите голяма част от хората ,не можаха да обяснят какво е това мажоритарен вот ? В логиката на преференциалното гласуване има много силен мажоритарен елемент. Всички ние трябва да осъзнаем,че това беше наказание на политическата класа. Мощно антиелитистко движение, което виждаме в Щатите и във Франция, ще го видим скоро и в Германия ще го почувстват. Глобална тенденция, която се усили в България от факта ,че българският политически елит се държи безкрайно арогантно.
Георгиев подчерта, че в този парламент не вижда нова управляваща формула . Парламентът очевидно върви към края на своя мандат. Кога ще бъде разпуснат? Подозирам ,че след като си свърши домашните, ще трябва да изчакаме 24-ти януари, когато встъпи в длъжност новият президент. Сигурно ще бъде нужно още малко време за минималистичен ремонт на Изборния кодекс, защото сега действащият демонтрира твърде много дефекти .
Април-май отиваме към предсрочни парламентарни избори. Няма лигитимност този Парламент., подчерта политическият анализатор Живко Георгиев.
Чуйте звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..