През последните дни наблюдавахме нарастване на напрежението в Харманли и явно това доведе до действия, които затвориха бежанския център. По всяка вероятност за това има два фактора, заяви председателят на Софийския форум „Сигурност доц.Йордан Божилов. По думите му съществуват група грешки като липсата на информационна кампания, ненавременни мерки за лечението, както и това, че напрежението е било използвано от хора и политически партии и дори е било съзнателно подклаждано от тях.
Най-важното обаче от цялата ситуация е да се направят изводи. И те са, че бежанският проблем не е нито временен, нито зависим от вътрешните политики на страната или действия. Проблемът е много сериозен и обективен и засяга целия свят. За съжаление, България ще бъде обект на бежански вълни и през България и занапред ще минават много хора. Въпросът е какво правим ние, подчерта Божилов.
Държавата трябва много добре да осъзнае и оцени ситуацията и това, че бежанският въпрос навсякъде по света ще бъде дългосрочен. Не говорим само за ислямски фундаментализъм, а бежанските вълни ще бъдат пораждани от множество фактори като нестабилност, желание за по-добър живот, безброй са причините. В момента в света има над 60 млн бежанци. Какъв е проблемът за България? Ние сме в границите на континент, който се намира в мечтите на много хора, търсещи по-добър живот. С проблема дългосрочно можем да се справим не с патриотарско говорене. Решението означава и работа със съседи, и работа в ЕС – много активна работа. Невъзможно е да изведем тези хора от ЕС. Много трудно е да бъдат качени на самолети дошлите хора от Афганистан, Пакистан, Иран, това е много скъпо, коя компания ще ги качи. В рамките на ЕС са нужни разговори, много внимателно, много обективно и без да насаждаме в обществото си проблеми, подчерта ескпертът по сигурността.
За съжаление, виждаме много пропуски, но не виждаме структурни политики и цялостна дейност и се опасявам, че във време на политическа нестабилност в страната ще оставим на следващо Правителство да решава тези въпроси, което ще бъде много пагубно, заяви Йордан Божилов.
Чуйте звуковия файл:
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...