Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не бива да се политизира ситуацията в Харманли!

Снимка: YouTube

Смущаващо е, че толкова силно се политизира мигрантският бунт в Харманли. Темата се налага като вътрешнополитическа, особено в контекста на отминалите президентски и предстоящите извънредни парламентарни избори. Това не бива да се допуска, бе категоричен проф. Владимир Чуков, арабист и политически анализатор.

Този подход пречи да се намери най-добрият начин да се реши проблемът, както в национален, така и в европейски контекст. Практиката в Европа е държавата разрешава подобни проблеми, а не отделните партии, както се опитват да правят в България, коментира той. 

Партиите си играят със страховете на хората, но може да се случи нещо повече, допълни проф. Чуков. Той припомни случка през 1995 г. в Хърватска, където местните власти арестуват терорист, заради който терористичната организация, към която принадлежи, дава ултиматум на полицейските власти да го освободят до 48 часа. Когато това не се случва, камикадзе "прави полицейския участък на сол". 

Изводът е, че тези проблеми в Харманли не трябва да ескалират. Вместо да се спекулира, трябва да се намерят най-бързите и ефективни мерки, за да се реши проблемът, смята експертът.

Проф. Чуков коментира и думите на германския канцлер Ангела Меркел, че Европа няма план Б, ако Ердоган отвори границите за мигранти. Не може ЕС да допусне на своя територия хора, които не са проверени - това е нарушение на европейската логика. Диалогът между Брюксел и Анкара и между Берлин и Анкара върви "на зиг-заг". Ердоган след опита за преврат на 15 юли е неузнаваем и се опитва да си постеле пътя към президентска република с всякакви репресии, без зачитането на нито едни от демократичните методи. В същото време Европа се колебае и не е организирана. Това е чист рекет на Анкара към ЕС, заяви проф. Чуков, а  Ердоган,  след 15 юни е неузнаваем. 

Той припомни и Лозанския договор от 1923 г. , споменаван от Ердоган, и визиращ границите на Турция, както и изказването му за границите на неговото, на Ердоган, сърце, за което казва, че тупти в Кърджали.

Цялото интервю с проф. Владимир Чуков е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдивска област

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 20:15
Любомир Стефанов

Трябват държавнически и отговорни решения

Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов  да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..

публикувано на 26.11.24 в 15:57

Чумата по животните във Велинград е укривана дълго

Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград,  заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град.  То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.  Пробите, дали положителен резултат за..

публикувано на 26.11.24 в 14:54

По-малко търсените стоки влизат в намаленията на Черен петък

Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата  „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..

публикувано на 26.11.24 в 14:36

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38