Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кадри на администрацията изтичат към частния сектор

Малко увеличение на разходите в държавния финансов план за 2017 година в полза на най-бедните общини предлага Националното сдружение на общините. По думите на изпълнителния директор на сдружението Гинка Чавдарова става дума за 1 милион и 900 000 лева.

Належащо е увеличаването на изравнителната субсидия за най-бедните общини. Нужно е и увеличаване с над 10 млн. лева на целевата субсидия за общинските пътища. 

От сдружението също настояват и за повече средства за заплати на общинските служители. Предложението е за увеличаване на това перо с 6 млн. лева, с което да се постигне средномесечно възнаграждение от 490 лв. на зает в общинска администрация при минимална работна заплата за страната от 460 лв.
Бизнесът доста гъвкаво обезпечава нуждите на подобен тип експерти чрез по-високи заплати и бонуси, жилища, покриване на разходите за гориво, осигуряване на собствен транспорт. Ето защо общините не могат да задържат качествени експерти или да привлекат висококвалифицирани кадри за позициите на главен архитект, главен инженер, данъчни експерти, пише в становището.

Предложението на Сдружението за изравнителната субсидия за най-бедните общини има за цел да уеднакви минималното равнище на местните услуги.

Според разчетите на Сдружението изравнителната субсидия трябва да се увеличи с 5,2 млн. лв. От тях 1,9 млн. лв. да бъдат насочени само към най-бедните общини, които са 74 в страната.

НСОРБ настоява целевата субсидия за капиталови разходи да бъде увеличена с 10 млн. лева. Тези средства ще бъдат насочени към частично подобряване на общинската пътна мрежа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35