Традиционната изложба „Археологическо лято“ бе открита днес в Ректората на ПУ „Паисий Хилендарски“. Тази година археолозите представят с фотоматериали и презентации разкопките на Небет тепе в Пловдив и на средновековната крепост край първомайското село Драгойново.
Археолозите са открили частично трасето и конструкцията на елинистическата и ранновизантийската крепостна стена, както и на подобно късносредновековно съоръжение. Открити са и нови структури от римския период, за които изобщо не знаехме, че съществуват, защото са били засипани от по-късен насип.
Изненада за нас бяха къснохристиянският некропол, както и сграда, за която спокойно можем да твърдим, че е имала представителна функция. Най-ранните сгради са от много късен елинистически период, обясни археологът.
Не са открити следи от средновековна кула (донжон), както се предполагаше в началото, уточни София Христева.
Неизвестна до този момент средновековна крепостна стена, както и втори оловен печат са открили археолозите край първомайското село Драгойново това лято, съобщи ръководителят на екипа доц. Стоян Попов от Пловдивския университет.
Тази крепостна стена прави обекта много по-голям, отколкото очаквахме. Не можем да се ангажираме с точен период, най-вероятно е около 11 век. Проучихме и късноантична сграда на върха на хълма, която е част от късноантичната крепост. Излизат много монети, антични фибули, игли, железни ножчета и др.
Интересното тази година е оловен печат от 11 век, с който са се подпечатвали официални кореспонденции. За съжаление той е прегънат на 2, има частично запазен текст, който още не е разчетен, уточни доц. Попов.
Миналата година на средновековния обект бе открита златна монета, което също доказва важността на тази крепост. Златни монeти не се намират навсякъде - това говори за по-висок ранг на крепостта. Монетата е на Юстин Първи, император на Византия от 6 век, припомни доц. Попов.
Традиционната изложба „Археологическо лято“ е открита за посетители до края на седмицата във фоайето на ПУ.
Преподаватели от Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ - Пловдив представят изложба „Рисунка“ в Къща „Верен Стамболян“, ул. „Кирил Нектариев“ 15 в Стария град. В експозицията със свои рисунки участват Ангел Китипов, Антония Хайгърова, Диана Папазова, Димитър Келбечев, Илиана Манукова, Михаил Маламски, Панайот Панайотов,..
„Българийо, аз всичко тебе дадох…“: Националният литературен музей гостува в Хисаря с изложба за Иван Вазов . Експозиция с 20 документални пана, които проследяват житейската и творческа биография на Иван Вазов, ще бъде открита от директора на Националния литературен музей Атанас Капралов днес, от 17:30 часа, в голямото фоайе на Народно..
Поканихме Красимир Лозанов в качеството му на литературен гид, който да ни въведе в най- актуалните събития от литературния свят и да представи заглавията на книгите, на които можем да спрем вниманието си. Лозанов твърди на базата на опита си в едно от най- големите български издателства че по някакъв странен парадокс успехите на авторите в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 02.11.2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Тенеси Уилямс. Пиеси. 264 стр., тв. к. ок. 6А, Лист, 2024. Шерщин Екман. Вълчи бяг. 276 стр., ок. 5А, Знаци, 2024. Мануел де Педроло. Последен ход. 196 стл., ок. 4А, Ерго, 2024. Стив Бери...
В галерия „Ромфея“ художничката Лили Кючукова открива изложба - живопис и рисунки. Експозицията е озаглавена „Експресии“. Авторката е завършила факултета по изобразително изкуство в университета „Св.св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в чужбина. Творби на Лили Кючукова са собственост на..