Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не e редно съдии да протестират, но живеем в абсурдна държава

| обновено на 09.12.16 в 16:22

Няколкостотин съдии протестираха повече от три часа днес пред сградата на ВСС. Те настояваха за оставката на Съвета и на главния прокурор Сотир Цацаров. Конкретният повод за недоволството на магистратите бе решението на ВСС да направи проверка на забавянето на делата в Софийския районен съд и в СГС. 

По време на протеста стана ясно, че председателят на СРС Методи Лалов подава оставка, за  да покаже на ВСС, че не може да размахва пръст и да обвинява за всичко ръководството на Районния съд.

Протестът на съдиите бе подкрепен от граждани и от неправителствената организация "Правосъдие за всеки". В интервю за Радио Пловдив адвокат Мирослав Мичев, който е неин представител, припомни, че това е втори протест на съдиите като първият беше преди година, заради неосъществената съдебна реформа. 

"По принцип не им е работа на съдиите да протестират, но живеем в абсурдна държава и затова този протест е нормален.

За втори път съдиите се осмеляват публично да говорят за проблемите си, защото това което беше направено беше имитация на реформа. Проблемите тепърва ще се задълбочават", коментира Мичев.

Той подчерта, че решаването на проблемите в съдебната система минава през промени в Конституцията, свързани с премахването на политическото влияние във ВСС и реформа в прокуратурата. 

"Във ВСС 11 от членовете се избират от Народното събрание, което позволява в този орган да се извършва кадруване, което в хода на работата води до изкривяване. За хората в сектора е ясно, че решенията, които се взимат са далеч от закона. За ограничаване на това влияние е необходима конституционна промяна", каза адвокатът и припомни, че "Правосъдие за всеки" е организирал подписка с искане за промени в Основния закон.

"Промените в прокуратурата са свързани не толкова с личността на главния прокурор, а с факта че тя не работи. Тежката корупция под формата на скандали, които излизат, показва че обвинението не си върши работа. Така се стига до тежки изкривявания и скандали, които наблюдаваме", коментира юристът.

Той защити работата на магистратите от СРС и СГС като каза, че забавянето на делата  не е резултат от несправяне с работата, а защото те са заринати от дела. По думите му, ВСС прилага  двоен стандарт при прилагането на дисциплинарни наказания на магистрати. За пример бе посочен случаят "Яневагейт", "който е свързан с много зависимости и разпад  на държавността. Чрез този скандал се показва как разделението на властите не съществува, има тежка обвързаност и подчиненост на съдебната система, която произвежда скандали", каза адвокатът.

Конфликтът в съдебната система е концептуален, а не само резултат на междуличностна нетърпимост. Ако принизим случващото се само на ниво междуличностни конфликти, това ще маргинализира проблемите, коментира Мирослав Мичев.

Според него съдебната реформа и промените в Конституцията не могат да бъдат поставени на референдум, защото изискват експертно мнение. 

"Въпросите са изключително сложни и много, за да бъдат сведени до референдум и освен това са до такава степен концептуални, че е безотговорно да ги задаваме на хората, без те да имат квалификацията да вземат отговорното решение", смята адвокат Мичев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35