Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Стани като мен!" за девет нови майстори в Пловдив

Снимка: Антоанета Петричанска

За упокой на душите на загиналите в Хитрино и да не се повтаря трагедия като тази – това се помолиха майсторите от Пловдив в деня на своя патрон и покровител Свети Спиридон

Службата бе отслужена в катедралния храм „Св. Богородица“, където се събраха членове на Задругата на майсторите на народни художествени занаяти и Регионалната занаятчийска камара в Пловдив. С шествие, предвождано от иконата на Св. Спиридон и знамето на еснафа, майстори, калфи и чираци минаха по улиците на Стария град, за да запалят голямата свещ пред олтара. По време на молебена свещеникът спомена имената на всички живи и починали майстори.

Снимка

С едноминутно мълчание започна и ритуалът по посвещаване в майсторско звание на новите майстори, който се състоя в двора на Етнографския музей. Най – старият и почитан майстор, наречен още устабашия, посвети тази година деветима нови майстори. Той им държа напътствена реч, препаса ги с червен пояс, подари им скромен набор от инструменти от името на еснафа, а след това ги плесна по врата с ритуалното наричане: „Стани като мен!“. В чест на светеца – покровител бе раздаден курбан и бе направена обща трапеза (зиафет), каквато е традицията в този ден още от епохата на Възраждането.

Майсторско свидетелство за изработване на художествени тъкани получи днес и Елица Гигова, дъщеря на големия изследовател на Орфей - писателя Никола Гигов, който ни напусна преди дни. Тя посвети наградата на своя баща и цитира част от неговото стихотворение "Халище":

Снимка


Китено, кичено, алено, яростно,

сплетени слънце и нощи.

Тънки ръчици какини, мамини, 

буря задъхана, нощна.

Буря от обич, буря от багри, 

щом те погаля, бият камбани

и се преливам в народа.


Народът почита деня на Свети Спиридон като „Денят на майсторите“ и тачи светеца като покровител на грънчари, медникари, керемидчии, тухлари, абаджии, а според преданието Свети Спиридон е бил обущар, затова празнуват обущари и чехлари, обясни директорът на Етнографския музей в Пловдив Ангел Янков. Той уточни, че еснафът има строг морален кодекс, в основата на който е да се заслужи уважение и почит в обществото. 

Занаятчиите и търговците са направили Пловдив български през Възраждането, а на родолюбието на занаятчийското съсловие дължим възрожденските църкви в нашия град, посочи Ангел Янков. Той допълни, че в по – ново време традицията за честването на Свети Спиридон в Пловдив е възстановена през 1999-та година и вече 17 години не е прекъсвана.

Снимка













Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Област Пазарджик е пета в страната по достъп до интернет

През 2024 г. 93 процента от домакинствата в област Пазарджик са имали достъп до интернет в домовете си, което е с 10,7 процентни пункта повече спрямо предходната година. По този показател Пазарджик заема пето място сред всички 28 области в страната. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро-Юг, отдел "Статистически изследвания" - Пазарджик...

публикувано на 09.02.25 в 16:06

Цените на храните тръгват надолу през февруари

Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при  картофите  - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при  морковите  – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..

обновено на 09.02.25 в 08:34

Концерт в Пловдив отбелязва Китайската нова година

Китайски музиканти и българските им колеги ще изнесат концерт в Дома на културата в Пловдив по повод Китайската нова година, посветена на Дървената змия. Проявата  с надслова „Изтокът среща запада“ е организирана от посолството на Китай у нас. В концерта  участие ще вземат изпълнители от Пекинският оргестър за народна музика и Пекинският симфоничен..

публикувано на 09.02.25 в 08:33

Първомай отличи най - добрите винари в региона

В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби.  В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..

публикувано на 08.02.25 в 15:36

В Сопот празнуват виното и любовта

Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков.  Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..

публикувано на 08.02.25 в 15:23