31 обекта са обследвали екипите на Археологическия музей в Пловдив през 2016 година. Проучванията на най-големите - Голямата базилика и Небет тепе, продължават и през следващата година. Ресорният заместник-кмет Амелия Гешева подчерта, че Пловдив е археологическата столица на България. Признанието е от Министерството на културата и е напълно заслужено, смятат експертите.
Най-трудно е да се взимат решения, които променят историята на Пловдив. Затварянето на пътя до Голямата Базилика е едно историческо решение, подчерта Амелия Гешева. Ръководителят на разкопките Жени Танкова допълни, че при старта на разкопките на 8 юни е имало големи очаквания.
„Тръгнахме с големи кошници и успяхме не само да ги напълним, но и да ги препълним“, заяви Танкова. Тя припомни, че са разкрити около 500 квадратни метра уникални мозайки, голямо количество мраморни елемeнти, стенописи и 55 гроба от средновековната епоха.
Директорът на Археологическия музей в Пловдив Костадин Кисьов заяви, че продължават и проучванията на Небет тепе. И през следващата година те ще финансират от Община Пловдив. От общинския бюджет ще бъдат отделени около 300 000 лева за археология – почти двойно повече в сравнение с тази година.
Средствата са за Небет тепе, Одеона и някои инфрастуктурни обекти. До този момент проучванията на археолозите показват, че на Небет тепе не е имало голяма кула, както твърдяха преди години някои експерти, категоричен е Костадин Кисьов. Предстои да се разкрият крепостните зидове и да се реставрират, което на следващ етап ще затвори достъпа на посетителите до Небет тепе.
С откриването на изложба на рисунки на ученици от СУ „Васил Левски“ в Карлово тази вечер започват възпоменателните чествания, посветени на 152 години от гибелта на Апостола на свободата. Експозицията е подредена в общинската художествена галерия. Проявите продължават в сряда със спектакъла на ученици от началния курс на СУ „В. Левски“ под..
За поредна година Медицински университет-Пловдив организира събитие по повод Международния ден на жените и момичетата в науката, който се отбелязва на 11 февруари. Срещата във формат на научно кафене ще събере хабилитираните преподаватели – професори и доценти жени, учени с ОНС „доктор“ и зачислени в докторантура, сътрудници, лаборанти,..
На 10 февруари православната църква почита Св. свещеномъченик Харалампий и Св. мъченица Валентина. Св. Харалампий се почита като господар на всички болести и най-вече на чумата. Празникът в негова чест е известен и като „Чуминден“. В народните вярвания чумата е държана от св. Харалампий вързана с верига или затворена в шише, и когато я..
През 2024 г. 93 процента от домакинствата в област Пазарджик са имали достъп до интернет в домовете си, което е с 10,7 процентни пункта повече спрямо предходната година. По този показател Пазарджик заема пето място сред всички 28 области в страната. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро-Юг, отдел "Статистически изследвания" - Пазарджик...
Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при картофите - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при морковите – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..