Коментарите в руските медии, свързани с трагичния инцидент в Анкара и убийството на руския посланик в Турция се оценяват като шок. Това е и доста лош ден за руската дипломация, както обяви говорителката на министерството на външните работи Мария Захарова. Разговорът между двамата президенти – на Турция и на Русия Ердоган и Путин се договориха за съвместно разследване на убийството на руския посланик в Анкара Андрей Карлов.
Това бе нещо неочаквано, руските следователи предстои днес да разследват на място покушението срещу руския дипломатически представител. Зад убийството му, според властите в южната ни съседка стои терористичната организация на Гюлен. Днес трябва да се проведат няколкото планирани срещи между външните и военните министри на Русия, Иран и Турция. Късно снощи пристигна турският външен министър в Москва, който изрази съболезнования пред своя колега Сергей Лавров. Путин нарече „подъл акт и провокация“ убийството на руския посланик. Руските медии цитират разказа на съпругата на убития в турската столица Марина Карлова, че със съпруга й не са имали охрана както от турското, така и от руското посолство в Анкара. По време на речта му при откриването на изложбата към посланика се е приближил млад човек, който е изстрелял хладнокръвно към него поне 10-12 куршума. Кметът на Анкара Мелих Гьокче й е съобщил по-късно трагичната новина за загуба на съпруга й.
Преди няколко дни пред руското генерално консулство в Истанбул имаше серия протести и ако турските власти бяха взели мерки, както и преценено правилно какво се случва, вероятно нямаше да се стигне до такъв трагичен инцидент. Такива са и коментарите на руски експерти в областта сигурността,но тонът е доста примирен, а иначе Москва и Анкара имат обща позиция по станалото в турската столица. Отдава се внимание на политиката спрямо Сирия и процесите, течащи в близкоизточната държава вече 5 години и напрежението, което пораждат не само в Турция, но и в Близкия изток, а вероятно в по-широк мащаб. Затова се отдава внимание надумите на президента Путин, че отговорът трябва да бъде в по-голямо мобилизиране на силите в борбата срещу тероризма. От Москва днес ще има доста новини, които ще потвърдят и развият събитията.
В Москва се коментира още, че това е второто убийство на руски посланик в историята на руската дипломация поне през последните около 200 години. А ако се върнем назад, през 1829 г. това е убийството на Александър Грибоедов в Техеран,а преди близо 90 години – убийството на руски дипломатически представител във варшава – все знакови места в международната политика. При всички положения това е един много сериозен сигнал. Затова в Москва имаше предупреждение да не се бърза толкова с тона за подобряването на отношенията между Турция и Русия, а че трябва да се внимава в сферата на сигурността. Явно е, че турция е обхваната от вълна на нестабилност и тероризъм, това се обсъжда в Москва от експертните кръгове и се поставя въпроса за това дали не трябва да бъде повишена сигурността на руските дипломатически представителства в Турция.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..