„Както покушението срещу руския дипломат в Анкара, така и този терористичен акт в Берлин, заслужават еднакво остро да бъдат осъдени“ – твърди проф. Лазар Копринаров, политолог, бивш дипломат и преподавател в Югозападния университет в Благоевград.
Според него обаче двата акта не бива да се слагат под общ знаменател.
„Убийството на руския посланик се разполага в два плана – от една страна, става дума за терористичен акт, който е резултат на вътрешнополитически противоречия в самата Турция. Турските медии веднага съобщиха, че терористът вероятно е гюленист. От друга страна обаче това покушение трябва да го разгледаме в контекста на двустранните отношения на Турция и Русия и по-специално на тяхното отношение към конфликта в Сирия. Убийството на руския посланик се случи само ден след масовите протести в Турция за действията на Русия в Сирия. А терористът, както знаем от медиите, когато е стрелял, е извикал: „Не забравяйте Сирия! Не забравяйте Алепо!“. Убийството на посланика идва в момент, който можем да наречем критичен за турската дипломация. Това убийство идва в навечерието на преговорите между Москва, Анкара и Сирия“ – твърди проф. Копринаров.
„Що се отнася до терористичния акт в Берлин, който дублира случая в Ница, целта на ислямистите не е само да убиват хора, а да засягат европейските ценности. Наистина в Германия показват едно зряло отношение към това събитие. Германците показват, че отговорът не бива да бъде безадресно насочен към всички мигранти“ – счита проф. Копринаров.
„Тук става дума за началото на една война от нов тип. Става дума за действия с подръчни средства от отделни хора, а не от мрежа. Затова и службите за сигурност са толкова безсилни. Очевидно е необходима нов вид стратегия на службите срещу такъв вид тероризъм“ – смята проф. Копринаров.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..