Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът в Берлин продължава

Германското общество ще излезе по-силно след атентата, но случилото се безспорно ще се отрази на всички. Германците вече ще бъдат по-предпазливи и ще имат едно наум, когато посещават събития, на които се събират много хора. Това каза за Радио Пловдив политологът Рангел Васев, който живее и работи в Берлин. Той е завършил философия и политология в Берлин, а в момента работи в Бундестага. 

 Нашият сънародник разбира за камиона-убиец, врязал се в Коледния базар, от социалната мрежа, но  сподели, че познава добре мястото. Базарът е един от централните и е много посещаван от берличани.

Както в Париж и в Ница и хората в Берлин ще продължат или поне ще се опитат да живея по стария си начин. Важно е да се опитаме да запазим стария си начин на живот, да правим това, което сме правили и по-рано. И да не позволяваме на такива събития да променят живота ни, защото това е целта на атентаторите. Знам, че това не е лесно. Както и  Меркел каза  в едно от последните си интервюта : Няма прост отговор на въпроса какво следва след това и как можем да се справим с тази ситуация. Всеки трябва да намери решение за себе си и да продължи да живее, коментира нашият сънародник.

Според него след атентата популистките нагласи в немската политика ще се засилят, а темата за бежанците и вътрешната сигурност ще бъде сред основните, които ще определят предизборната борба в Германия. 

Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27