Празничната еуфория върви заедно с голямото харчене на средства.
Аз все си мисля, че хората свикнаха по празници да си правят сметката. Но всяка година се оказва, че това не е така. Със създаването на маркетинга – една специална дисциплина за облъчване на общественото мнение на потребителитe с така наречените намалени цени и предколедни промоции, хората се подлъгват и започват да харчат повече отколкото им позволява семейния бюджета. Затова обществото се казва потребителско.Така че нищо ново – така функционира то в Америка, в Европа, така съществуват развитите страни. Ние горе-долу започнахме да се докосваме до тях - като харчим за неща, които не ни трябват. И като харчим повече отколкото можем да си позволим. Затова са измислили кредитните карти и различните видове потребителски кредити, които постоянни ни заливат от телевизия, радио и интернет. Разумните хора обаче трябва да си правят сметката, коментира Светозар Гледачев.
Той допълни, че средна сума от 200 лева за подаръци е изключително голяма за България.
Това са много пари. И вие ми напомнихте да се върна назад във времето, когато сме били деца. И когато тези празници не се празнуваха по този начин. Дали бяха по-малко щастливи без подаръци, с един бонбон или без бонбон? Важното е семейството и отношението. Тоест пак се връщам на моята теза, която е теза и на целия прогресивен свят - че и нашето общество стана потребителско - има ли празник трябва да има подаръци. Иначе той не е празник. Не съм против празниците. Нека да ги има, но да празнуваме духовно, а не материално и чрез подаръци, допълни Гледачев.
Финансовият анализатор е категоричен, че няма опасност от допълнителни разходи в държавния бюджет.
Засега няма данни, да се изразя грубо, за избомбване на бюджета. Напротив - всичко сочи, че Бойко Борисов и коалицията от партии, които най-вероятно ще застанат около него, се канят да управляват и след следващите избори, обясни още Светозар Гледачев.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..