Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празникът дава възможност за обновление чрез игра

Празниците са измислени още с раждането на самата култура, когато хората са си дали сметка, че съществуват по някакъв начин във времето, с цикличността на природните закони, поминъка. Появили са се, когато  за хората е било особено важно да се съобразяват с порядъка на времето и неговата целесъобразност, в което е бил вписан и самият социум. Това заяви  културният антрополог доц. Валери Личев. 

Днес обаче празникът коренно променя смисъла си, защото  хипермодерният свят трябва да бъде преосмислен. Хипермодерните времена са свързани с идеята, че модерните хора скъсват с миналото, скъсват и  с бъдещето и се озовават като нарциси в едно непрекъснато настояще. Това, че ни заля вълна от тероризъм и че този тероризъм се оказва силен, когато хората са най-уязвими, вече променя идеята за празниците, заяви доц. Личев. Днес виждаме смесването  на културите, кръстосване на расите, но и това, че хората започват да се оддръпват от това, което може ми означава, че хората се нуждаят от преоценка на празниците.

Някога  празникът е бил „свободно време“, в което се е припомняло миналото, след това празникът се е разбирал като развлечение, повод за доставяне на удоволствие, а сега вероятно празниците ще започнат да се  натоварват политически все повече със спецификата на националната държава.

 Крахът на националните държави обаче ще ни доведе  не само до припомняне на религиозните ценности, а и до другите, които сплотяват хората, нацията като единство. Аргументите: когато се губи доверието на политическо равнище, се разпадат и междуличностните отношения. А това  означава, че възстановяването на доверието към „политическото“ ще премине и през преосмисляне на празника. Празникът е политически моделиран чрез медиите и белязан от затварянето на индивидите в настоящето им. Нарцисът не познава времето,  заяви още доц. Валери Личев.

Повече чуйте от звуковия файл 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56