С какво ще запомним бурната 2016 г. ние, българите, кои бяха най-важните събития за жителите на Европа и какви заявки за политическото бъдеще прави новата 2017 г., за това разговаряме с политолога доц. Иво Инджов от Великотърновския университет.
Той очерта две събития като водещи за България - провалът за българската кандидатура за ООН след смяната на номинацията на Ирина Бокова с тази на Кристалина Георгиева и убедителната победа на Румен Радев в президентските избори. Този вот беше анти ГЕРБ, а резултатите от референдума, иницииран от Слави Трифонов, показаха, че гражданите имат негативно отношение към цялата политическа класа – посочи Инджов.
Той прогнозира, че в следващите години няма да има стабилно управление в България. Периодът ще наподобява началото на 90-те с непълни парламентарни мандати и честа смяна на кабинети.
Ще се засилва появата на т.нар антисистемни играчи, освен Марешки в дясното, предстои поява на подобни и вляво от центъра на политическия спектър.
Националистическото и популистко говорене е тенденция, която е черта на тази политическа година както от България, така и в Европа и света - каза Иво Инджов.
В световен мащаб - победата на Доналд Тръмп и Брекзит са двете събития, които се открояват като най- съществени.
Темите, които те зададоха ще са водещи в изборните кампании, които предстоят.
С интерес през 2017 година ще се следят изборите в Германия и съдбата на Ангела Меркел след политиката й на отворени врати спрямо мигрантите, както и какво ще се случи на президентските избори във Франция и до къде ще стигне Марин Льо Пен.
По отношение на бъдещето на Европейския съюз, където тези процеси ще имат отражение - Инджов посочи, че и двата досега популярни пътя на развитие не са особено удачни - нито федералистичния, който се видя че няма да сработи, нито националистическият, който води към разпад.
Според анализатора най- добре е да се запази интеграцията, но Европа да стане Европа на гражданите, и вместо правителствата, с повече референдуми и преки избори да се вземат решенията.
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...
От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия. "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..