С какво ще запомним бурната 2016 г. ние, българите, кои бяха най-важните събития за жителите на Европа и какви заявки за политическото бъдеще прави новата 2017 г., за това разговаряме с политолога доц. Иво Инджов от Великотърновския университет.
Той очерта две събития като водещи за България - провалът за българската кандидатура за ООН след смяната на номинацията на Ирина Бокова с тази на Кристалина Георгиева и убедителната победа на Румен Радев в президентските избори. Този вот беше анти ГЕРБ, а резултатите от референдума, иницииран от Слави Трифонов, показаха, че гражданите имат негативно отношение към цялата политическа класа – посочи Инджов.
Той прогнозира, че в следващите години няма да има стабилно управление в България. Периодът ще наподобява началото на 90-те с непълни парламентарни мандати и честа смяна на кабинети.
Ще се засилва появата на т.нар антисистемни играчи, освен Марешки в дясното, предстои поява на подобни и вляво от центъра на политическия спектър.
Националистическото и популистко говорене е тенденция, която е черта на тази политическа година както от България, така и в Европа и света - каза Иво Инджов.
В световен мащаб - победата на Доналд Тръмп и Брекзит са двете събития, които се открояват като най- съществени.
Темите, които те зададоха ще са водещи в изборните кампании, които предстоят.
С интерес през 2017 година ще се следят изборите в Германия и съдбата на Ангела Меркел след политиката й на отворени врати спрямо мигрантите, както и какво ще се случи на президентските избори във Франция и до къде ще стигне Марин Льо Пен.
По отношение на бъдещето на Европейския съюз, където тези процеси ще имат отражение - Инджов посочи, че и двата досега популярни пътя на развитие не са особено удачни - нито федералистичния, който се видя че няма да сработи, нито националистическият, който води към разпад.
Според анализатора най- добре е да се запази интеграцията, но Европа да стане Европа на гражданите, и вместо правителствата, с повече референдуми и преки избори да се вземат решенията.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..