Как да се справим със стреса от новото начало ни съветва психиатърът д-р Веселин Герев.
Как да се справим успешно с адаптацията към работен ритъм, при това прегърбени от пожеланията за успех, които ни предстои да сбъднем :)?
Веселин Герев: Трябва да кажем, че доста от тези пожелания ще останат само в сферата на пожеланието. От днес започва сивото ежедневие. Особено тежко ще бъде то за хората, които са слели двата празника чрез отпуски, почивки и т. н. и не са били на работа почти две седмици. Това е една малка ваканция, една малка отпуска и вработването тази седмица ще бъде много тегаво за тях. А пък и за тези, които са почивали само три дни пак ще се получи едно разстройване на динамичния стереотип и аз съм абсолютно сигурен, че поне до края на тази седмица хората няма да бъдат ефективни в това, което правят, това, с което се занимават, това, което работят.
Радио Пловдив: Между другото, едно от новите неща през 2017 г. е, че няма да бъдат сливани празници ако те са непосредствено един до друг или близко до почивните дни, да има дълги ваканции, каквито имаше. Работодателите бяха доволни от това решение. Вие като психиатър, наблюдаващ включително и психологията на работното място и поведението, смятате ли го за уместно и добро решение?
Веселин Герев: Аз мисля, че това е едно половинчато решение, защото няма да има сливане на празници, но ако пък празникът се падне в събота или неделя ще получаваме ден след това. То е пак абсолютно същото. Пак се нарушава динамичният стереотип, защото нека да напомним, че психиката работи на принципа на трите осмици през денонощието, т. е. 8 часа работа, 8 часа, 8 часа свободно време, 8 часа сън, на пет на две т. е. пет дни натоварване, два дни почивка и когато се разстрои този малък динамичен стереотип както ние му казвахме едно време или сега му казваме циркаден ритъм, то тогава съответно и нагласите на човек да работи, да почива и да спи тотално се нарушават. Вижте колко хора след едни празници и цяла нощ по посрещането на Нова година, след това два дни спят и просто не могат да станат дори дето се казва да си пият кафето и да се срещнат сприятели, а представете си ако трябва и да работят. Аз съм абсолютно на мнение, че тази седмица ще е абсолютно загубена като работна седмица за всички нас.
Радио Пловдив: От друга страна, какво да направим, за да минимализираме щетите, да попитаме?
Веселин Герев: Това е един период на вработване, който трябва да мине. Днес особено всичко си тече на забавен ритъм. Все още хората са обзети от еуфорията от празник, няма да им се работи, тегаво ще им е ежедневието, много хора ще правят грешки, неща, които са правили с лекота ще им коства голямо усилие и по-скоро усилие трябва, за да може човек лека-полека да се вработва. Но това ще стане чак четвъртък – петък.
Радио Пловдив: И тъкмо ще се научим да се сработваме и ще си влезем в ритъм и ще трябва да излезем за първите пък почивни дни.
Веселин Герев: Точно така. Това е един процес, който трябва просто да се преболедува. Просто аз не знам вариант, в който човек ще може така да се мобилизира, че да може да се справи с ежедневните задължения. То ще стане постепенно с напасване на ритъма на психиката и настройването й на работна вълна.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..