Пловдив не е сред градовете с най-мръсен въздух, заяви за Радио Пловдив доц. Стефан Шилев, директор на РИОСВ - Пловдив. При европейска норма 35, през 2010 г. завишенията за мръсен въздух за Пловдив са били 208. . През 2011 г. вече са 180, 2014 г. - 78, през 2015-та са 69, а за миналата година (още не е много ясно) ще са под 80 превишения, посочи директорът на РИОСВ – Пловдив.
За да се стигне до това намаляване, от една страна са действията на общинските и държавните институции, а от друга – мисленето на хората и промяната в отоплението, което е по-екологично като газ, ТЕЦ, ток, коментира още доц. Шилев.
Според него Пловдив не е сред градовете с най-мръсен въздух в България, защото завишенията са само между 70 и 80 в последните 3 години, при европейска норма от 35 завишения годишно.
Двете автоматични измервателни станции в Пловдив – в Тракия и Каменица, не дават възможност да се определи къде е най-мръсният въздух в града, посочи още директорът на РИОСВ. Но подчерта, че в районите с ромско население има по-голямо превишение на фините прахови частици в сравнение с други райони.
Доц. Шилев коментира изказването на адв. Михаил Екимджиев в сайта podtepeto.com, че преместването на измервателната станция от Баня Старинна е равносилно на Чернобил, с думите: „В нашата държава всеки има право да се изказва и да дава становища“. Станцията бе преместена по препоръка на МОСВ и на изпълнителната агенция по околна среда, тъй като бе разположена далече от кръстовището и до сграда, която не позволява да се даде точна представа за замърсяването на въздуха. В „Тракия“ мястото е много по-подходящо, посочи Стефан Шилев, като уточни, че разположението на станцията не е по желание на общината или министерството, а е по европейска директива.
Цялото интервю с доц. Стефан Шилев е в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..