На 5 и на 6 януари са двата Велики Богоявленски водосвета, каза в интервю за Радио Пловдив д-р Адриана Любенова от катедра
Теология на ПУ. Водосветът като църковен ритуал е освещаването на водата.
Д-р Любенова припомни, че водосветът е обред в Българската православна църква, а обредите са символични свещенодействия, които са установени от църквата за благославяне, освещаване и посвещаване на лица, предмети и места.
Радио Пловдив: По-голямата част от българите отбелязват и празнуват утрешния ден на Богоявление, наричан още Йорданов ден. По-малко са онези, които влизат днес в храма, а Великите водосвети са само два в годината – в днешния ден и в утрешния ден. В днешния ден водосветът се прави вътре в храмовете
Адриана Любенова: Великият водосвет се извършва два пъти – единият път е днес в храма, а утре е всъщност във водоизточника, който е море, река, езеро и всичко останало. Това води своето начало от ранното християнство. Водосветът се извършва вечерта преди Богоявление и е близо до водоизточника, където са се поръсвали вече всички вярващи, които са кръстени с тази осветена вода, а след това се е извършвал в баптистерия, в който трябва да бъдат кръстени след полунощ вече оглашените. След това църквата по принцип започва да кръщава деца, а самото кръщение не е част от службата, не се извършва масово, а става частно тайнство и по този начин водосветът остава и в църквата, и във водоизточника. И двата са велики водосвети, просто хората не знаят и не посещават църквата.
Радио Пловдив: Аз си спомням моята кръстница, която казваше „Много е силна Богоянвленската вода точно на пети януари". Това определение на Великите водосвети би трябвало да ни насочва към голямото значение на тази вода и на нейната лековитост. За светената вода има интересни научни изследвани, но в случая ние говорим в нейното абсолютно значение.
Цялото интервю с д-р Адриана Любенова е в звуковия файл.
Художникът Росен Марковски представя голяма живописна изложба в Пловдив. Официалното откриване е тази вечер, 4 февруари, в Зала „2019“ на Градската художествена галерия. Експозицията носи заглавието „Ментални портрети“и е вдъхновена от жените в живота му. Художникът рисува това, което живее. Кафе, тютюн и лавандула. Отпечатъци от срещи, контакти и..
Талантливият млад поет Александър Христов гостува в Литературен Салон "Spirt & Spirit" – Пловдив. Тази вечер той ще представи новата си, четвърта поред стихосбирка „Не“. Модератор ще бъде Ренета Бакалова, редактори с Валентин Дишев на стихосбирката. Срещата се организира от "Spirt & Spirit", "Пловдив чете" и издателство "Скрибенс" в клуб..
Изложба живопис на Николай Рогачев се открива в пловдивската галерия „Сигна“. Художникът се представя с 25 платна, съобразени по размер и характер с бутиковото пространство на галерията. „Във всички негови картини се усеща самочувствието му на жител на един от най-древните градове в Европа. Многопластовият археологически феномен се разпъва в..
Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата. 536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..