Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След грип може да последва бактериална пневмония

 Както при всяка грипна епидемия, Клиниката по белодробни заболявания в УМБАЛ "Св. Георги" е пълна, заяви началникът й доц. д-р Владимир Ходжев. Има и пациенти с астматични пристъпи, и с обостряния на  хроничната обструктивна белодробна болест, както  и с пневмонии.  Особености в клиничната картина засега няма, но прави впечатление високата степен на заболеваемост от хора, които са в „затворен“ колектив. Рисковите групи пациенти със съпътстващи заболявания като сърдечносъдови проблеми, диабет  и др. трябва да  вземат съответните мерки и да си наложат да избегване на  контактите с много хора. 

На този етап ваксинациите са бесмислени, те е трябвало да се направят още през октомври, ноември, за да се създаде имунитет в организма.  Подходящите противовирусни препарати, които трябва  да се използат, са тамифлу и реленца, но ефектът ще се почувства, ако бъдат приемани до 48-я час от появата на симптомите на неразположение. Антибиотиците "не работят" срещу вирусите, но предпазват от усложнение. Те трябва да се прилагат само след консултация с лекар.  Имунната система в момента може да бъде повлияна трудно, но е уместно да се вземат общоукрепващи мерки като  бульони, витамини, сокове и ако нещата се задържат няколко дни с висока температура, може би ще бъде необходимо и антибиотично лечение.  Най-рискови групи са децата до 5 г. и възрастните – над 75. Особено опасно е след грип да не се получи бактериална пневмония, затова трябва да се използват маски, предпазващи за час – два, предупреди доц. д-р Владимир Ходжев.  

Повече чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57