Социалният психолог Антоанета Христова смята, че паралелите, които се правят между победите на Доналд Тръмп и Румен Радев са повърхностни. Общото между двамата е, че са несистемни играчи, говорят на недоволните в собствените си страни, както и на хората, които изпитват най- тежко различните кризи.
У нас Румен Радев отговори на голяма вълна на социална потребност – на проблеми, които са свързани с бедността, социалната неудовлетвореност на много слоеве.
Разликата е, че българите се объркаха кого избират, а и самият Радев може би се обърка, защото вчерашната му реч беше премиерска, а не президентска, подчерта тя. Той се опита да даде обща визия за развитието на България, а не като човек, който трябва да даде баланс между политическите играчи и институции. Според Христова грешка е да се твърди, че Радев беше избран, защото е контрапункт на ГЕРБ. Той беше предпочетен, заради неизбираемостта на Цецка Цачева.
Позицията на социалния психолог е, че е трудно е да се каже какви са очакванията към Радев, като засега може да се твърди само, че за него гласуваха хора с високи положителни очаквания. В същото време той предизвика много страхове, защото е обвързан с левицата, чийто позитиви и негативи ще носи.
Очаквам да се запозная в бъдеще с Радев, каза Христова. По думите й, анализаторите не го познават, защото до момента е заявявал малко позиции, а изказаните са категорични. Като пример тя посочи отказа на Радев да съставят служебно правителство заедно с Росен Плевнелиев.
Въпросите към новия президент са повече, отколкото отговорите и очакванията са поляризирани, а самият той не дава еднозначни знаци, каза психологът.
Репликата „Имате още седмица“ не е изпускане на нерви, тя говори за човек, който винаги отвръща. Той е бил високо във военната йерархия и трудно може да приеме незачитане и неуважение към собствената си личност, показва бързи рефлекси и амбициозност, която изисква при провокация да има отговор. Високият стрес също предполага подобни реакции. Това е той. Проблемът е, че парламентът не е военна система, и ще трябва да се упражни как да овладява това поведение, коментира Христова.
Във всички парламенти има спорове, но възпитанието изисква поне първата реч да бъде изслушана с уважение. Речта на Радев не беше достатъчно добре структурирана, той не ни каза нищо за следващите три месеца, в които ще управлява сам държавата в момент, когато ще има високо политическо напрежение. Трябваше да ни покаже приоритетите си и да ни успокои. Напротив, той ни показа, че е политически амбициозен. Така като тръгна може би няма да получи своите 100 дни, коментира Христова.
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..
"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..
„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..