Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът трябва да умее да пази самообладание

 България официално – с нов президент. Румен Радев встъпи в длъжност вчера.

На 19 януари новия държавен глава се закле в Народното събрание, а с така наречената програмна реч успя да предизвика остра реакция от страна на част от депутатите. Как се изгражда имидж на президент, за допустимите и недопустимите гафове в първите стъпки на Румен Радев разговаряме с професор Любомир Стойков, PR консултант, експерт по корпоративна култура и бизнес комуникация, културолог, естетик, преподавател в Софийския университет, УНСС, Националната художествена академия и ПУ "Паисий Хилендарски".

 Аз смятам, че по време на церемонията вчера видяхме истинския Румен Радев. Или по-скоро Румен Радев, който си е максимално автентичен. Що се отнася до неговата реч по време на полагането на клетвата в Народното събрание - там безспорно всички бяха наясно, че нещо се е случило. Бих могъл да допусна няколко неща. Бих могъл да допусна това, че той е подведен, че трябва да произнесе толкова дълга реч. Второ -  тази реч, поне за мен, не беше репетирана. Разбира се, тук да не подценяваме и атмосферата в Народното събрание. Що се отнася до вчерашната му реч - тук той демонстрира това, което той си го носи и умее, а именно - да говори естествено, да говори емоционално, завладяващо и заедно с това много премислено, обясни професор Любомир Стойков.

Професор Стойков определи като гаф репликата на Радев към народните представители "остава ви още една седмица".Някой може да каже „да, но те го предизвикаха” – това е  факт, „да, ама те го обидиха” – това е факт, но той трябва в такива случаи да запазва самообладание. Не трябва да се допуска елементарната човешка реакция веднага да реагираш остро и негативно. Той просто трябваше да си довърши речта. А останалото щеше да бъде за сметка на провокаторите или на недоволните депутати – това е парламентът, там всеки има правото да каже и да покаже какво и как, коментира още професор Стойков.

Имиджът на президента трябва да бъде реалистичен и в синхрон с имиджа на държавата.

За да се изгради успешен президентски имидж и адекватен образ, е необходима безупречна комуникация, допълни още професор Стойков.

По отношение на първата дама

Важно е в публичното пространство да се проектира и образ на първата дама. Защото в крайна сметка - хората не очакват техния държавен глава да бъде един робот, една машина, която да си върши задълженията. Те искат да видят в негово лице и нормалния човек, нормалната личност, съпруг, баща, член на едно здраво семейство, а това се демонстрира чрез присъствието и единението между съпругата на президента и самия президент. Второ, много важна възможност и шанс, е  тя да подпомага президента в неговата дейност, обясни професор Любомир Стойков и заключи "Няма нищо лошо и в това първата дама да бъде еталон за перфектна визуална култура, да бъде пример за подражание".

Той е категоричен, че има еволюция по отношение на визията на първата дама Десислава Радева - от публичното й появяване в нощта на изборите до това, което видяхме в четвъртък и по време на церемонията по встъпване в длъжност на новия президент.

Цялото интервю с професор Любомир Стойков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54