Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Точно днес" - Празникът е в ефира с темите на деня

На 25 януари 2017 година, Българското национално радио навършва своите 82 години в ефир. По случай рождения ден на първата обществена електронна медиа в България в Първо студио на БНР ще бъдат връчени годишните награди „Сирак Скитник“ за творчески постижения, за професионализъм, за отговорност и обществена мисия. Актуалните предизвикателства  на времето,  които Радиото следва в директния си  контакт със слушателите  и  събитията, оставайки фактор, спечелил най-високите стойности на общественото доверие -  Райна Константинова – председател на Обществения съвет на БНР.  

След  една тревожна нощ и последвал още по-тревожен и натежал от очаквания ден, петият български президент ген. Румен Радев  събра избраните от него служебни министри. Кои са те,  ще стане известно окончателно до часове, но совалките са на финалната права. Ще упражни ли обаче функциите си, адекватно на закона, в краткото време от своето битуване на политическата писта поредният служебен кабинет и коя от възможностите за реализация на потенциала си ще избере кабинетът – радикалната или  козметичната – политологът и преподавател НБУ Любомир Стефанов.  

Новата поетична книга „До поискване“ ще бъде представена в програмата „Код  Червено: литература“ в галерия U.P.A.R.K. Какви посоки на съзнанието между „шумовете“ на деня и съкровеното  като негово отрицание, след  откраднато бягство „в себе си“ разкрива Словото в мерена реч - разговор за първата му поетична книга с Андрей Захариев - доктор по философия, преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“ и водещ на предаванията „Библиотеката“ и „ИСТОРИЯ.BG“. 

С доц д-р Красимира Кръстанова – декан на Философско-историческия факултет в ПУ „Паисий Хилендарски“ ще разговаряме за целите на международната двуезична изложба „По пътя на българските градинари“ в Етнографския музей в Пловдив.  Инициативата е  първата голяма проява от проект, изработен от Изследователския институт на българите в Унгария с подкрепата на Фондация Стойна Кръстанова“.

В минутите за култура след 9.00 авторът на рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов представя немския композитор и диригент Рихард Щраус.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55

Архивистите отбелязват професионалния си празник

Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..

обновено на 19.05.23 в 12:02

"Добро утро, ден" със Славка Щерева

Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..

обновено на 14.05.23 в 10:08

Великите европейци - Мефистофел /втора част/

Гримът на Фьодор Шаляпин като Мефистофел в операта „Фауст“ на Гуно обобщава много представи за образа на Дявола. Червена кожа, зловещ профил, гърбав нос, изпъкнала долна челюст и рядка козя брадичка, строг поглед. Няма рога, копита и опашка, но и не трябва - кой би допуснал такъв тип в къщата си.  BNR podcasts · Великите европлеци -..

публикувано на 31.08.22 в 10:35