Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е възможно ГЕРБ и БСП да управляват заедно

Снимка: БГНЕС

Почти паритет между двете големи политически партии ГЕРБ и БСП показва последното проучване на Центъра за анализи и маркетинг, което е направено в периода 3-7 февруари.

Според тях ГЕРБ биха получили 21,4 на сто от вота на всички избиратели и 29,2 на сто от вероятните гласували, а БСП - 19,6 на сто от гласовете на всички избиратели и 28,1 на сто от вероятните гласували.

ДПС събира 6,5 процента от гласовете на всички избиратели и 9,6 на сто от вероятните гласували, "Обединените патриоти" - 5,9 процента от всички и 7,5 на сто от вероятните гласували, а "Воля" на Веселин Марешки - 4,5 на сто от гласовете на всички избиратели и 5,2 на сто от вероятните гласували. Данните показват още, че за Реформаторския блок биха дали вота си 2,7 на сто от всички и 3,7 на сто от вероятните гласували. Анализ на резултатите правим сега с Юлий Павлов, директор на Център за анализи и маркетинг.

За близките проценти на ГЕРБ и БСП

Около 1 % това на практика означава равенство, тъй като не трябва да забравяме, че има статистическа грешка. Ние представяме резултатите като точни числа, а те всъщност са интервали, защото на тези нива има грешка от порядъка на 2 %. Тоест - като казваме, че ГЕРБ има 29 процента това означава, че реалната стойност е някъде между 27 и 31 %, а пък на БСП е между 26 и 30 %. Това означава, че тези интервали се препокриват в по-голямата си част. На практика от статистическа гледна точка това е равенство. Иначе с какво си го обяснявам? Първо, подемът от президентските избори. Второ -  желанието на хората за промяна след политическата криза, обясни Юлий Павлов.

Политическата криза не е в подаването на оставка от бившия премиер Бойко Борисов. Този акт всъщност беляза края на политическата криза.

Защото имахме цяла година агония в парламента. Правителството на малцинството, което се опитваше да събира динамични мнозинства. В момента това равенство между ГЕРБ и БСП изразява точно тези настроения, както между другото и високия рейтинг на президента Радев и на вицепрезидента Йлияна Йотова. Това също се базира до голяма степен на желанието за промяна. И на премиера Герджикова, разбира се. Първата тройка е това – Радев, Герджиков, Йотова. Като отново в рамките на грешката - третото място се споделя и от Йорданка Фандъкова. Веднага след това отива Бойко Борисов – той е пети като първите пет са доста близки. С разлика от 4 – 5 % веднага след Бойко Борисов е Корнелия Нинова. Тоест разликата в лидерския рейтинг е малко по-голяма и статистически значима, но това не влияе на намеренията за гласуване. Даже бих казал, че симпатизантите на БСП са по-мобилизирани от тези на ГЕРБ, коментира Юлий Павлов.

Трудна коалиция

Мисля, че след тези избори не е възможно ГЕРБ и БСП да управляват заедно. Това би било самоубийствен ход за всяка от двете политически сили. Те ще търсят други коалиции. Аз мисля, че нито този паритет, нито крайното класиране на изборите, ще има значение затова как ще се управлява страната. В крайна сметка Конституцията е ясна - управлява не първата политическа сила, а тази, която успее да намери съюзници, подчерта Павлов.

Той прогнозира, че служебното правителство ще продължи да управлява доста дълго, тъй като преговорите за съставяне на нов кабинет след изборите ще са трудни. Балансьор ще бъде партията на Марешки. "Но без подкрепата на патриотите или на ДПС - правителство няма да може да се състави, категоричен е Юлий Павлов.

Цялото интервю с Юлий Павлов можете да чуете в звуковия файал.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18