Меморандумът, който представихме е стар, но с малко нови неща. Политиката ни по отношение на доходите не е отвчера и заради изборите, а заради това, че независимо, че България вече толкова години е член на ЕС, остава на опашката по доходите и всички страни ни изпревариха - включително Сърбия, Македония и Румъния, която вдигна МРЗ само от миналата до тази година с 50 евро. Това заяви вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов.
Срещите, които правим с политиците са, за да заявим, че нашата основна политика са доходите и заетостта и ще продължаваме да сочим възможностите, които България има. Ние смятаме, че разпределението на БВП на България е несправедливо и предлагаме по-справедлива скала на социално и данъчно натоварване, по която доходите плавно се облагат до десет минимални работни заплати, считайте с днешна дата 4 600 лв и всъщност общото данъчно и социално облагане е сравнително даже по-ниско от настоящето /21% и нещо/, а по нашата скала достига до 20,21%, но за доходи много над десет-двадесет хиляди лева.
Ние отдавна предлагаме нещо, което може да се приеме от обществото – МРЗ да не се облага, което облагодетелства всички доходи, и плавно нарастване. До 10 МРЗ данъкът си остава 10%, а за най-високите доходи над 20 000 и повече месечно – общата данъчно-осигурителна тежест да е не повече от 20%. В момента тя е 21%. Т.е. искаме да е и справедливо, и солидарно възприето от всички. А след разговорите с представителите на ГЕРБ считаме, че това, което те предлагат – СРЗ 1500 лв,е абсолютно достижимо и дори нашите амбиции са по-големи. Държавата не дава пари за увеличение на заплати, но доходите искат съответно политическо отношение към тях в същото време. Пример са политиките на правителствата на съседните държави, които са около нас, в които повишаването на минималната работна заплата и на доходите са пряко свързани с процента на БВП., заяви д-р Кокалов.
По думите му в българската икономика няма бранш, който да не страда от липса на квалифицирани кадри. Приветстваме това, че всички партии слагат в основата на приоритетите си образованието и здравеопазването и ние приветстваме това. Необходим е дебат и целенасочена реформа а това, а не всеки, който идва, да прави реформи.
Повече чуйте от звуковия файл.
Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..
Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..
От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството. В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности. В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..
Преговорна среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ все още няма, тъй като и двете партии си мерят ината и се опитват да задават тона, да омаловажават активността на другата партия. Това коментира политолога Румяна Коларова. Тя добави, че това е неприятно за гледане, както и че е контрапродуктивно що се отнася до резултатността. Коментира още, че..
Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18- ти до 20- ти ноември . Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората,..