Ако чуете да разказват на чужденците-туристи в Пловдив, че “Столипиново” се нарича така, защото е оградено от сто липи, не се съмнявайте, че „информацията“ е от пътеводител от интернет сайт или пък я тиражира „голям професионалист“ в бранша.
Това споделя Румяна Стоева-Титерякова - екскурзовод с дългогодишна практика, член на Асоциация на екскурзоводите в България за Пловдив и Южна България. Румяна е завършила Руска филология в ПУ “Паисий Хилендарски” и Туризъм в Москва. Работните й езици са руски и немски, а помощни - полски и английски.
Най – сложен е българският турист, защото много знае и е капризен, сочи опитът на Румяна. Тя е убедена, че ако се въведат глоби за псевдоекскурзоводите в Пловдив, общинската ни полиция ще може изцяло да се издържа от това перо.
Екскурзоводите са посланиците на България в България, подчертава Румяна Титерякова. И посочва, че те са дипломати, защото от това как представят града и страната си зависи бъдещото отношение на посрещнатите веднъж туристи – дали ще дойдат пак и ще доведат ли още хора.
В Пловдив туристите ахкат, че са посетили най - стария жив град в Европа. Това е много добър бранд, който продава, споделя още Румяна. По думите й, действащите професионални екскурзоводи в Пловдив са около 30. А регистрираните в България са около 1200.
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на екскурзовода. Датата е определена от Световната федерация на асоциациите на екскурзоводите, като първото издание е през 1990 г. Тогава участие взимат 15 държави
В наши дни на все повече места по света се отбелязва Денят на екскурзовода. В различните държави са предвидени различни прояви, като една от основните са безплатни обиколки с екскурзовод за инвалиди, деца или широката общественост.
Защо екскурзоводът не може да бъде случаен човек, който просто знае чужд език? Колко необходимо е той да е ерудирана и широко скроена личност? Защо трябва добре да познава историята и географията на страната? Защо професията екскурзовод е в пряка връзка с дипломацията?
Чуйте интервюто на Антоанета Петричанска с Румяна Стоева-Титерякова в прикачения звуков файл.
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 08. 02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ирене Вайехо. Песента на стрелеца. 208 стр., ок. 4А, Колибри, 2025. Джераладин Брукс. Годината на чудесата. 288 стр., ок. 5А, Лабиринт, 2025. Лус Габас. Далече от Луизиана. 688 стр., 6А,..
Литературна среща „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“ организира читалище „Кемал Ататюрк“ в Пловдив. Събитието щесе проведе от 18 ч. в библиотеката на читалището на ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3. На чаша вино почитателите на художествената литература ще имат възможност да се срещнат с утвърдената писателка и поетеса. Ина Иванова е..