Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемът не е в твърде многото, а в твърде малкото демокрация

Мнозинството български граждани са убедени, че техните основни политически и граждански права са защитени и те могат свободно да ги упражняват в рамките на съществуващото демократично устройство на страната. Същевременно обаче те са неудовлетворени от начина, по който функционират демократичните институции и по който се пишат и прилагат законите. 
Огромни групи от населението остават изолирани от обществения живот, не участват в процесите за взимане на решения и не се чувстват представени в органите на местната и централната власт, което може да доведе до ерозия на доверието в демокрацията като най-добра форма на държавно управления в България. 

Данните са от ново национално представително изследване на общественото мнение на Институт „Отворено общество“ – София, което бе представено на конференцията "Състояние на демокрацията и ролята на гражданските организации в България".

В интервю за Радио Пловдив директорът на правната програма на Института Иванка Иванова посочи, че  хората вярват, че проблемите у нас са свързани не с усещането за твърде много демокрация, а с твърде малкото демокрация.

Едва под една четвърт от хората отговорят утвърдително дали имат доверие в техен народен представител, което означава  ограничено разбиране за демокрацията. То гледа на нея като на система за управление с много партии, в която е достатъчно на четири години да има избори, коментира Иванова и допълни, че партиите у нас имат много ниско обществено доверие. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Язовир

Ще осигурим напоителния сезон догодина в Пловдивско

Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така  управителят на "Напоителни системи"  - клон Марица  Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия  заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..

публикувано на 05.11.24 в 18:02

Сглобяването на мнозинства в НС става все по-трудно

Все повече се трупат основания  за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..

публикувано на 05.11.24 в 15:55

Бяхме меки с ПП-ДБ в името на стабилно редовно правителство

Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки  техните позиции.  Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години.  Това заяви пред Радио Пловдив  депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град.  Можеш..

публикувано на 05.11.24 в 10:17
Теодор Славев

Липсва нагласа за сформиране на мнозинство в Народното събрание

Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..

публикувано на 05.11.24 в 09:33
Д-р Орлин Колев

Нови избори до два месеца, ако КС реши да касира вота

Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата  коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 16:20