България е най-недооценената туристическа дестинация в Югоизточна Европа отбелязва специализираният портал за пътуване Travel Business, но над 80% от туристите в страната посещават културно-исторически обекти. Какви са тенденциите в бранша, очакванията на туроператорите на прага на туристическия сезон и какво налага все по-категорично необходимостта от предлагане на нов туристически продукт - Румен Драганов – директор на Института за анализи и оценки в туризма.
От началото на годината сме залети от вълна пътуващи млади хора, които идват тук с нискотарифни компании – от 17 европейски летища и това са хора, които идват основно за културен туризъм, независимо че сме извън сезона все още. 20% е ръстът на туристите за януари, като тенденцията ще се запазва и през февруари. Геополитическите сътресения водят в България млади хора, които от Бирминган, Мадрид, Брюксел, които са имали планове да отидат в Истанбул например, но поради ситуацията там и добите оферти тук, са пристигнали в България и споделят добрите си впечатления и изненадата си от срещата със страната ни.
Ако вземете билет например за 8 евро и намерите подобни туристически предложения, човек се чувства победител. Това правим ние в туризма, намирайки най-добрите цени и е интересна изобретателността на искащите да пътуват и намиращите най-добрите оферти – да се питаш как е възможно толкова хубави неща да струват толкова евтино и да са в ръцете ни. Това го правят хората, идващи с желание да посещават каменните къщи, да опитат хубаво кисело мляко, мед и неща направени от ръцете на хората тук, да се водят разговори за книги, филми, дигитални технологии. Това са хората, които сега срещаме по малките хотелчета – млади хора, завършили в чужбина право, икономика, медицина, инженерство, които идват тук да помагат на родителите си и правят тези малки хотелчета.
Туризмът не е подвластен на кризите, дори и по време на най-тежката в началото на 90-те, когато икономиката не върви, той вървеше на макс като локомотив.За туризма 2016 г. бе върхова с посещения на чуждестранните туристи –над 10 млн, тази година се очертава отново дотолкова успешна. Но на този фон дори средната ни заетост беше под 50%. Днес например имаме над 1 млн празни легла. Например не сме раздали валчери за здравна превенция на работещите хора, за да се засилят веднага към 600-те минерални извора, които изтичат в канала, за да си оправят здравето. Това е българският пример – вода гази, жаден ходи!
Става въпрос само за две думи в наредба № 7 на Финансовото министерство – към валчерите за храна по 60 лв да се добави още и „здравна превенция“ – 60 лв., за да се използват изворите и хората да се погрижат за дравето си, заяви Румен Драганов. На страната ни е необходим завършен продукт – местните фирми да бъдат наложени, ние да предлагаме местната марка, да създаваме работни места за нашата икономика, а не да храним света.
Около 3 март очакванията са около 180 хиляди българи да пътуват в България и около 40 хиляди – в чужбина. Много са събитията, свързани с историческата дата в цялата страна, освен работещите максимално интензивно зимни и спа курорти, а на 4 март е Тодоровден, свързан с конните надбягвания, кушиите, така че се очаква един много успешен, дълъг и хубав уикенд в България, подчерта Румен Драганов.
Цялото интервю – от звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..