България е най-недооценената туристическа дестинация в Югоизточна Европа отбелязва специализираният портал за пътуване Travel Business, но над 80% от туристите в страната посещават културно-исторически обекти. Какви са тенденциите в бранша, очакванията на туроператорите на прага на туристическия сезон и какво налага все по-категорично необходимостта от предлагане на нов туристически продукт - Румен Драганов – директор на Института за анализи и оценки в туризма.
От началото на годината сме залети от вълна пътуващи млади хора, които идват тук с нискотарифни компании – от 17 европейски летища и това са хора, които идват основно за културен туризъм, независимо че сме извън сезона все още. 20% е ръстът на туристите за януари, като тенденцията ще се запазва и през февруари. Геополитическите сътресения водят в България млади хора, които от Бирминган, Мадрид, Брюксел, които са имали планове да отидат в Истанбул например, но поради ситуацията там и добите оферти тук, са пристигнали в България и споделят добрите си впечатления и изненадата си от срещата със страната ни.
Ако вземете билет например за 8 евро и намерите подобни туристически предложения, човек се чувства победител. Това правим ние в туризма, намирайки най-добрите цени и е интересна изобретателността на искащите да пътуват и намиращите най-добрите оферти – да се питаш как е възможно толкова хубави неща да струват толкова евтино и да са в ръцете ни. Това го правят хората, идващи с желание да посещават каменните къщи, да опитат хубаво кисело мляко, мед и неща направени от ръцете на хората тук, да се водят разговори за книги, филми, дигитални технологии. Това са хората, които сега срещаме по малките хотелчета – млади хора, завършили в чужбина право, икономика, медицина, инженерство, които идват тук да помагат на родителите си и правят тези малки хотелчета.
Туризмът не е подвластен на кризите, дори и по време на най-тежката в началото на 90-те, когато икономиката не върви, той вървеше на макс като локомотив.За туризма 2016 г. бе върхова с посещения на чуждестранните туристи –над 10 млн, тази година се очертава отново дотолкова успешна. Но на този фон дори средната ни заетост беше под 50%. Днес например имаме над 1 млн празни легла. Например не сме раздали валчери за здравна превенция на работещите хора, за да се засилят веднага към 600-те минерални извора, които изтичат в канала, за да си оправят здравето. Това е българският пример – вода гази, жаден ходи!
Става въпрос само за две думи в наредба № 7 на Финансовото министерство – към валчерите за храна по 60 лв да се добави още и „здравна превенция“ – 60 лв., за да се използват изворите и хората да се погрижат за дравето си, заяви Румен Драганов. На страната ни е необходим завършен продукт – местните фирми да бъдат наложени, ние да предлагаме местната марка, да създаваме работни места за нашата икономика, а не да храним света.
Около 3 март очакванията са около 180 хиляди българи да пътуват в България и около 40 хиляди – в чужбина. Много са събитията, свързани с историческата дата в цялата страна, освен работещите максимално интензивно зимни и спа курорти, а на 4 март е Тодоровден, свързан с конните надбягвания, кушиите, така че се очаква един много успешен, дълъг и хубав уикенд в България, подчерта Румен Драганов.
Цялото интервю – от звуковия файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..